SRBIJA MORA DA SE ZADUŽI ZA 6,5 MILIJARDI EVRA, smatra Fiskalni savet

AnalizaSrbijaVesti

8.4.2020 17:45 Autor: Redakcija Biznis.rs

SRBIJA MORA DA SE ZADUŽI ZA 6,5 MILIJARDI EVRA, smatra Fiskalni savet SRBIJA MORA DA SE ZADUŽI ZA 6,5 MILIJARDI EVRA, smatra Fiskalni savet
Planirano veliko zaduživanje države od više od 3 milijarde evra za smanjenje negativnih ekonomskih posledica pandemije korona virusa u načelu je opravdano, navodi se... SRBIJA MORA DA SE ZADUŽI ZA 6,5 MILIJARDI EVRA, smatra Fiskalni savet

Planirano veliko zaduživanje države od više od 3 milijarde evra za smanjenje negativnih ekonomskih posledica pandemije korona virusa u načelu je opravdano, navodi se u analizi Fiskalnog saveta.

Srbija, kao i gotovo sve zemlje pogođene epidemijom, odlučila je da reaguje na ekonomsku krizu izazvanu korona virusom snažnom državnom intervencijom, pre svega da pomogne da veći deo privatnog sektora opstane i da se ne dozvoli gubitak velikog broja radnih mesta.

Planirane mere, kako se ističe, imaće visoke cenu i koštaće poreske obveznice više od 3 milijarde evra, što je trošak za koji država trenutno nema raspoloživih sredstava. Zato će Srbija morati da se u kratkom roku značajno zaduži, a taj dug sa kamatom će vraćati svi građani Srbije u godinama nakon završetka ove krize, navodi se u analizi Fiskalnog saveta.

U Savetu ističu da uspeh planiranog programa presudno zavisi od toga da li će sve mere iz programa biti ekonomski racionalne, da se na vreme obezbedi njihovo finansiranje i da njihovo sprovođenje bude efikasno i pravovremeno odnosno bez kašnjenja.

Fiskalni savet je ocenio da je većina planiranih mera opravdana i u skladu sa dobrom međunarodnom praksom, sem isplate 100 evra punoletnim građanima, koja je, po mišljenju Saveta, potpuno neprimerena.

Fiskalni savet pozitivno ocenjuje mere koje su usmerene ka privredi i zaposlenima u privatnom sektoru i koje se odnose na odlaganje poreskih obaveza, budžetsku pomoć za isplatu zarada i za povećanje likvidnosti, i pored činjenice da će ove mere koštati budžet 2,5 milijarde evra.

Sa druge strane, isplata 100 evra svim punoletnim građanima Srbije koja će koštati budžet skoro 600 miliona evra je ekonomski neefikasna, socijalno nefokusirana i fiskalno neodgovorna, smatraju u Fiskalnom savetu. Zato Fiskalni savet poziva Vladu Srbije da odustane od ove mere.

U analizi se takođe naglašava da država za finansiranje svih bužetskih obaveza u 2020. godini (uključujući i planirane mere) mora kod kreditora da obezbedi 6,5 milijardi evra, što će biti veliki izazov.

Fiskalni savet ističe da je ključno ekonolmsko pitanje kod koga će se i pod kojim uslovima država zadužiti za ovaj veliki iznos.

U analizi se ističe da Ministarstvo finansija procenjuje da će fiskalni deficit u 2020. godini (uključujući i planirani paket mera) iznositi 9 odsto BDP, što Savet smatra objektivnom procenom ukoliko se kriza završi do leta.

To znači da će budžet sem 3,1 milijarde evra koliko će koštati planirani paket mera, imati i dodatni deficit od 1 milijarde evra usled očekivanog pada privredne aktrivnosti, koji se procenjuje na oko 2 odsto BDP. Uz to, država mora da obezbedi i dodatnih 3 milijarde evra za otplatu dela javnog duga koji dospeva tokom 2020. godine.

Na taj način, ukupne obaveze koje će država morati da finansira tokom 2020. godine iznosiće više od 7 milijardi evra, a samo manji deo odnosno oko 500 miliona evra država može da finansira iz svojih rezervi, konstatuje se u analizi.

Zbog svega toga, prioritet Ministarstva finansija mora biti da što pre počne pregovore sa kreditorima, kako bi obezbedila ova sredstva, posebno zbog činjenice da će i mnogo drugih zemalja tražiti finansijsku pomoć zbog posledica epidemije korona virusa, ističe Fiskalni savet.

Takođe se naglašava da bi Vlada Srbije morala što pre da usvoji neophodne uredbe za sprovođenje (nespornih) mera i da do kraja definiše delove paketa koji nisu precizirani.

U analizi se upozorava da bi učešće javnog duga u BDP zbog negativnog uticaja epidemije korona virusa moglo da se poveća na više od 60 odsto BDP, što je neodrživo visok nivo javnog duga za Srbiju, koji će naredih godina morati da smanjuje.

I pored svega, uz odgovoran pristup Vlade, javne finansije Srbije imaju kapacitet da se izbore sa tekućom krizom, ocenjuje Fiskalni savet.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.