CEKOR traži obustavljanje izgradnje svih ugljenih postrojenja
1.4.2022 12:23 Autor: Redakcija Biznis.rs 3
Centar za ekologiju i održivi razvoj (CEKOR) saopštio je da će insistirati da se nastavi energetska tranzicija, grade postrojenja na obnovljive izvore i ne planira gradnja nuklearnih elektrana.
„Srbija je predugo odlagala početak energetske tranzicije pod raznim izgovorima, a pre svega pod lobističkim pritiscima ugljenog, naftnog, gasnog, rudarskog i nuklearnog lobija i zapostavljala procese energetske reforme koji su započeli 1980. godine kada se uveliko radilo na planovima i ekspetimentalnim solarnim i vetro postrojenjima kao i na postrojenjima na biomasu“, navodi se saopštenju, prenosi Beta.
Dodaje se da je Elektroprivreda Srbije (EPS) od 2000. godine do danas prošla kroz ozbiljan proces rekonstrukcije postrojenja i na taj način povećala ukupnu snagu za preko 300 megavati.
„Tim rekonstrukcijama produžen je i životni vek postrojenja za više od 15 godina, tako da EPS u ovom trenutku raspolaže dovoljnim kapacitetima da proizvodi struju do 2035-2040. godine, do kada bi trebalo započeti izgradnju obnovljivih elektroenergetskih postrojenja“, kaže se u saopštenju Centra za ekologiju i održivi razvoj.
EPS bi, kako se navodi, trebalo da napusti izgradnju bilo kakvih novih ugljenih termoenergetskih postrojenja i da sve svoje resurse usmeri ka izgradnji neophodnih velikih hidroenergetskih postrojenja Đerdap3, Bistrica, a sa partnerima iz regiona pokrene izgradnju hidroelektrana na Drini, Ibru, i drugim rekama.
CEKOR je naveo i da Srbija treba da se pripremi za uvođenje ugljenične takse koju planira da usvoji i EU. Ova taksa će prema njihovim procenama dovesti do dramatičnog poskupljenja struje iz uglja, ali i poskupljenja drugih industrijskih proizvoda.
Dodaje se da su male hidrocentrale potpuno ekološki neprihvatljive jer ne doprinose energetskom bilansu, i da bi te projekte trebalo obustaviti. Među zahtevima CEKOR-a je i inteziviranje procesa energetske efikasnosti.
Pročitajte još:
„Ne treba započinjati bilo kakve razgovore o gradnji nuklearnih centrala jer Srbija nema ni kadrovske ni materijalne mogućnosti za takvu avanturu“, zaključuje se u saopštenju CEKOR-a.
GOCA BG
1.4.2022 #1 AuthorMa kakve nuklearne centrale?!
ZVEZDICA01
3.4.2022 #2 AuthorSamo nas još fale nuklearne elektrane
LEPOSAVA
3.4.2022 #3 AuthorDa da ….samo nam jos to fali i da budemo komletni