DR MILADIN KOVAČEVIĆ ZA BIZNIS.RS: Ozbiljne negativne posledice epidemije korona virusa
24.3.2020 15:17 Autor: Redakcija Biznis.rs
Srbija je imala sreću da ju je epidemija korona virusa zadesila u trenutku kada je ona u najboljoj finansijskoj situaciji možda u poslednjih 30- ak godina, izjavio je za portal Biznis.rs ekonomista i jedan od autora ekonomskog biltena „Mesečne analize i trendovi“ dr Miladin Kovačević.
On je naglasio da Srbija u budžetu ima između 170-180 milijardi dinara, dok su devizne rezerve blizu 13,5 milijardi evra. Srbija može da da brani finansijsku i monetarnu stabilnost, devizno tržište je stabilno, Narodna banka Srbije bez problema održava stabilnost kursa dinara, naglašava Kovačević.
On je za naš portal rekao da je situaciju u Evrozoni pogoršala epidemija korona virusa, što će imati negativan ekonomski uticaj i na Srbiju. „Mi smo u januaru još uvek imali visoke stope rasta – industrija je rasla po stopi od 6,2 odsto, dok je u istom vremenu prerađivačka industrija zabeležila rast od 7,2 odsto na godišnjem nivou. Izvesno je da u februaru nećemo imati takve stope rasta. Kakve će te stope biti, to će se tek videti, rekao je Kovačević .
On je naglasio da je bitno da se sačuva potencijal rasta koji je srpska privreda pokazala proteklih godina, i važno očuvati i privrednu aktivnost, bez obzira na negativne efekte koje će imati epidemija korona virusa.
Kovačević je rekao, da će biti dobro ako pad ekonomije zbog epidemije bude u obliku slova ipsilon, odnosno da onda kada se izađe iz epidemije odmah usledi ponovni rast. To će zavisiti i od dužine trajanja epidemije.
Ako se pogleda kinesko iskustvo iz Vuhana, epidemija bi mogla da ima negativne efekte u prvom i drugom kvartalu ove godine, ali ne bi trebalo da bude uzrok neke dugotrajne recesije. „Posledice epidemije će se sigurno osećati u ovoj godini, ali bi naredne godine situacija trebalo da se normalizuje, i da se ekonomije i Evrozone i Srbije vrate na nivoe koje su imale pre epidemije“, rekao je Kovačević.
„Negativnim efektima krize zbog korona virusa više će biti pogođena mala privreda i oni zaposleni koji imaju niže dohotke“ ističe Kovačević i dodaje da je potrebno razraditi kriterijume ko će i kako dobiti pomoć, bilo iz Fonda za razvoj bilo iz budžeta.
„I to je potrebno hitno uraditi, jer već sada postoje preduzeća koja trpe ozbiljne negativne efekte ove epidemije. Tu su pre svega pogođeni turizam, ugostiteljstvo, donekle trgovina „ zaključio je Kovačević u izjavi za Biznis.rs.