Uvođenje sistema “dužne pažnje” u fokusu Nacrta novog zakona

Da li će zakon o zaštiti šuma i kontroli prometa uvesti nove troškove za privrednike?

EkologijaIzdvajamo

4.4.2025 08:01 Autor: Ljiljana Begović 9

Da li će zakon o zaštiti šuma i kontroli prometa uvesti nove troškove za privrednike? Da li će zakon o zaštiti šuma i kontroli prometa uvesti nove troškove za privrednike?
Srbija je pred donošenjem novog zakona koji ima za cilj da suzbije ilegalnu seču drveća i uskladi domaće propise sa evropskim standardima. Ovaj potez... Da li će zakon o zaštiti šuma i kontroli prometa uvesti nove troškove za privrednike?

Srbija je pred donošenjem novog zakona koji ima za cilj da suzbije ilegalnu seču drveća i uskladi domaće propise sa evropskim standardima. Ovaj potez dolazi kao odgovor na rastući problem nezakonite eksploatacije šuma, koja ugrožava ekosisteme, doprinosi klimatskim promenama i stvara nelojalnu konkurenciju na tržištu drvnih proizvoda.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede objavilo je Nacrt zakona o stavljanju na tržište drveta i drvnih proizvoda.

Ilegalna seča čini čak 20 odsto globalnih emisija ugljen-dioksida (CO2) i ozbiljno ugrožava održivo gazdovanje šumama. Posledice su vidljive i u Srbiji – gubitak biodiverziteta, erozija zemljišta i ugrožavanje lokalnih zajednica. Novi zakon treba da “zatvori rupe” u postojećem zakonodavstvu i uvede strožu kontrolu prometa drveta od seče do krajnjeg korisnika.

Glavna novina je uvođenje sistema „dužne pažnje“, koji obavezuje sve subjekte koji prvi put stavljaju drvo na tržište da osiguraju njegovu sledljivost i legalnost. To znači da će uvoznici i trgovci biti u obavezi da prikupljaju podatke o poreklu drveta, zatim procene rizik od ilegalne seče u zemlji porekla, kao i da sprovode mere za smanjenje tog rizika.

“Ovaj sistem će omogućiti bolju kontrolu prometa drveta, sprečiti plasman nelegalno posečenih proizvoda na tržište i poboljšati konkurentnost domaćih firmi u EU. Pored toga, novi zakon će osigurati da svi proizvodi od drveta – bilo da su proizvedeni u Srbiji ili uvezeni – budu u skladu sa ekološkim i tržišnim standardima”, navodi se u objavljenoj analizi ministarstva.

Zašto je važna kontrola prometa drveta?

Nezakonita seča drveta nije samo ekološki problem, već i ekonomski i društveni izazov.

Obrada drveta
Foto: Pixabay.com

Preduzetnik Vojislav Novaković koji se bavi preradom drveta kaže u razgovoru za Biznis.rs da kada ilegalno posečeno drvo ulazi na tržište, ono narušava fer konkurenciju, smanjuje državne prihode od legalne prodaje i može biti povezano sa organizovanim kriminalom.

“Uvođenjem sistema dužne pažnje, zakon će doprineti većoj transparentnosti i odgovornosti u šumarskom sektoru”, ocenjuje naš sagovornik.

On dodaje da šume imaju ključnu ulogu u održavanju ekološke ravnoteže.

“Osim što apsorbuju CO2 i pomažu u borbi protiv klimatskih promena, one sprečavaju eroziju, regulišu vodne tokove i pružaju stanište brojnim biljnim i životinjskim vrstama. Očuvanje šuma je od suštinskog značaja za održivi razvoj i kvalitet života budućih generacija”, navodi Novaković.

Dodatni troškovi za privrednike?

Primena novog zakona ne bi trebalo da utiče na građane, jer se očekuje da cena legalnog drveta ostane stabilna.

Subjekti u drvnoj industriji moraće da prilagode poslovne procese i obezbede dodatnu dokumentaciju, ali će dugoročno imati koristi kroz povećanu transparentnost i olakšan pristup evropskom tržištu.

“Postoji mogućnost da će u početnoj fazi primene zakona neki troškovi porasti za preduzeća koja do sada nisu imala uspostavljen sistem dužne pažnje. Međutim, ti troškovi će biti minimalni u poređenju sa dugoročnim koristima, jer će firme koje posluju u skladu sa zakonom imati veći kredibilitet i konkurentsku prednost na tržištu”, stoji u obrazloženju Nacrta zakona.

Glavni cilj zakona je smanjenje ilegalne seče i bolja zaštita šuma, uz jačanje ekološke svesti i održivo upravljanje prirodnim resursima. Očekuje se da će veća kontrola dovesti do pravednijih tržišnih uslova i veće konkurentnosti srpskih drvoprerađivača na evropskom nivou.

Usvajanje ovog zakona deo je šire strategije Srbije za pristupanje Evropskoj uniji. Usklađivanje sa evropskim zakonima u oblasti zaštite životne sredine i klimatskih promena ključno je za dalji napredak u pregovorima sa EU. Novi zakon je usklađen sa Uredbom EU 995/2010, koja definiše obaveze subjekata koji stavljaju drvo i drvne proizvode na tržište.

Kako će se zakon sprovoditi?

Zakon predviđa strože inspekcijske kontrole i saradnju između različitih državnih organa – od šumarskih i ekoloških inspekcija, preko carinskih službi, do policije. Takođe, firme će biti dužne da vode precizne evidencije o poreklu drveta koje koriste i da sarađuju sa nadležnim organima u slučaju sumnje na nezakonitu seču.

Pored inspekcija, predviđena je i mogućnost uvođenja digitalnih sistema za praćenje drvnih proizvoda, što bi dodatno unapredilo transparentnost i olakšalo sprovođenje zakona. Digitalna evidencija bi omogućila brže otkrivanje neregularnosti i poboljšala efikasnost nadzornih organa.

Donošenje ovog zakona imaće brojne pozitivne efekte, kako na ekonomiju, tako i na zaštitu životne sredine. Očekuje se znatno smanjenje ilegalne seče i povećanje zakonite trgovine drvetom, zatim jačanje konkurentnosti domaćih preduzeća na evropskom tržištu, povećanje prihoda države od legalne prodaje drveta, kao bolja zaštita biodiverziteta i ekološke ravnoteže,

“Uvođenjem ovog zakona, Srbija pravi značajan korak ka modernizaciji šumarske politike i doprinosi globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promena. Šume su jedan od najvrednijih prirodnih resursa, a njihova zaštita je ključna za budućnost planete i održivi razvoj zemlje”, zaključak je analize u Nacrtu zakona Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

  • DOBRILA

    4.4.2025 #1 Author

    I treba zakon i za to, sve su posekli!

    Odgovori

  • SABRINA

    4.4.2025 #2 Author

    Pitanje je…da li će početi ozbiljno da se vodi računa o sebi šuma u Srb?!

    Odgovori

  • LEBRON

    4.4.2025 #3 Author

    Verovatno da hoce

    Odgovori

  • Jovica

    4.4.2025 #4 Author

    Pdrzavam svakako. Treba da postojji zakon

    Odgovori

  • Lola

    4.4.2025 #5 Author

    Sve se podsumi dali je moguce da se to ne vidi.

    Odgovori

  • PAVLE-2005

    4.4.2025 #6 Author

    Čuvajmo ovo sto imamo dok nije kasno

    Odgovori

  • Zoran Obućina

    4.4.2025 #7 Author

    Ovako se šume ne štite i ne suzbija nelegalna seča šuma.Ovo je ,,resavska škola“.

    Odgovori

  • Sile

    5.4.2025 #8 Author

    Najveći kriminal u bas tom sektoru,pa to i ptice na granama znaju

    Odgovori

  • bajroslastičar

    5.4.2025 #9 Author

    Samo po džepu i svi će poštovati propise i zakone

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.