PREDLOŽENI FINANSIJSKI PAKET EU NEDOVOLJNO „ZELEN“ Nemački analitičari zabrinuti za klimatske ciljeve
EkologijaEUInvesticijeNovacU fokusuVesti
14.7.2020 15:01 Autor: Vladimir Jokanović
Predlog Evropske komisije za dugoročni budžet Evropske unije i fond za oporavak reskira da ostavi ogroman manjak „zelenih“ investicija potrebne su za ispunjavanje klimatskih ciljeva Evrope, upozorili su nemački analitičari, pozivajući se na rezultate istraživanja koju su sproveli.
Usled pandemije korona virusa recesija u EU se produbljuje, a lideri evropskih institucija i 27 država Unije, sastaće se u petak u Briselu kako bi pokušali da usaglase predlog budžeta za period 2021-2027 i fond za ekonomski oporavak, ukupne vrednosti 1.850 milijardi evra, prenosi Euractiv.
Evropska komisija predložila je ovaj finansijski paket za koji tvrdi da će oporaviti evropske ekonomije pogođene krizom Covid-19 bude podsticaj „zelenoj“ industriji i tehnologijama koje pomažu da se smanji emisija gasova sa efektom staklene bašte koji podstiču klimatske promene.
Prema analizama konsultanske kuće „Climate & Company“ i istraživačkog centra „Agora Energiewende“ iz Nemačke, samo 80 milijardi od ukupne sume nedvosmisleno je namenjeno za zaštitu klime. Istovremeno, istraživači tvrde da je za potrebe investiranja ciljeva EU za smanjenje ugljen dioksida potrebno do 2027. godine usmeriti 2.400 milijardi evra.
Oni navode da bi prioriteti investiranja trebalo da budu brzo širenje kapaciteta za proizvodnju obnovljivih izvora energije, čista proizvodnja vodonika, obnova zgrada koje štede energiju i infrastruktura za punjenje električnih vozila.
Evropska komisija nije želela da komentariše navode istraživanja, jer nije još objavljeno, a predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel (Charles Michel) predstavio je u petak novi predlog budžeta u kojem je za klimatske promene planirano 30 odsto sredstava. „Zeleni“ analitičari ocenili su da Mišelov predlog predstavlja „napredak“, ali da mu i dalje nedostaju zaštitne mere.
Prema izjavi Angele Merkel, koja se u ponedeljak sastala sa italijanskim premijerom Đuzepe Konteom (Giuseppe Conte) izjavila je da nije sigurna da će jedan samit u Briselu biti dovoljan da se postigne dogovor o finansijskom paketu.
Nemačka, kao jedna od predlagača fonda za oporavak evropske ekonomije, zajedno sa Francuskom i zemljama sa juga Evrope pokušava da pridobije Holandiju, Austriju, Dansku i Švedsku koje se oštro protive zajedničkoj obavezi finansiranja zemalja koje su najviše oštećene pandemijom. Mediji su preneli nezvaničnu informaciju da bi se još jedan samit istim povodom mogao održati krajem tekućeg meseca.