Cene računara rastu zbog smanjene proizvodnje delova

Imaju li tehnološki giganti odgovor na nestašicu čipova?

AnalizaU fokusu

28.5.2021 12:05 Autor: Gordana Bulatović

Imaju li tehnološki giganti odgovor na nestašicu čipova? Imaju li tehnološki giganti odgovor na nestašicu čipova?
Promene životnih i poslovnih navika koje su donele pandemija i ekspanzija trgovine kriptovalutama, uticale su na tražnju, odnosno na cene računarskih uređaja i komponenti.... Imaju li tehnološki giganti odgovor na nestašicu čipova?

Promene životnih i poslovnih navika koje su donele pandemija i ekspanzija trgovine kriptovalutama, uticale su na tražnju, odnosno na cene računarskih uređaja i komponenti.

Jedan od glavnih uzroka poskupljenja tehničkih uređaja je pandemija. Najpre su skočile cene računara. Dva su uzroka dramatičnih promena koje su se dogodile na tržištu tehnološke opreme. Kada je krajem 2019. godine postalo jasno da se virus korona nezadrživo širi Kinom, došlo je do zatvaranja tamošnjih pogona za proizvodnju čipova.

Obustava rada, odnosno proizvodnja smanjenog kapaciteta potrajali su mesecima, a sadašnji proizvodni proces i trenutne zalihe ne mogu da podmire potrebe privrede, ali i stanovništva širom sveta. Najveću jagmu za računarima i pametnim uređajima izazvale su stroge mere borbe protiv virusa, koje su milione radnika iz kancelarija preselile u njihove domove.

Zašto su cene računara visoke?

Povećana cena računara tokom poslednjih nekoliko meseci direktna je posledica povećanja tražnje pojedinačnih komponenti. Ne kupuju se samo zbog rada ili učenja, već i kao sredstvo za potencijalno ostvarenje dodatnih prihoda.

„Najtraženije su grafičke karte, hard diskovi, SSD diskovi, a traže se i napajanja od 800 vati. Na tražnju najviše utiče rudarenje kriptovaluta. Takođe, kupci koji se bave modelovanjem, renderovanjem, obradom fotografija, imaju potrebu za skupljim uređajima. Cena se povećala zbog smanjenog uvoza, najviše u domenu nešto jačih konfiguracija“, objašnjava za Biznis.rs dobro upućeni izvor iz kompanije koja uvozi kompjuterske proizvode.

Tajvanska firma Foxconn snabdeva Apple elektronskim komponentama, a njen menadžment je početkom aprila najavio da ne može odgovoriti na sve primljene narudžbine zbog nestašice čipova. Nedostatak proizvoda, kako navode u kompaniji, trajaće najmanje do drugog kvartala iduće godine. Rukovodstvo je sa žaljenjem konstatovalo da 10 odsto svih naručenih proizvoda nije moguće isporučiti do kupaca.

Kakva je situacija u Srbiji?

Zvanični izveštaji o tražnji računarske opreme u Srbiji još uvek nisu potpuni, a pojedini podaci govore da se od početka pandemije kupovina računara i komponenti putem interneta povećala za 50 odsto. Glavni udar zabeležen je prošlog proleća kada je većina zaposlenih imala dodatni računar u svom domu zbog prelaska na rad od kuće. Ne treba zanemariti efekat koji je nastao sa prelaskom dece na online nastavu.

„Cena računara se nije menjala sve dok je potrebnih komponenti bilo na lageru. Nestašica se javila kada je počela korona i rad od kuće. Smanjila se proizvodnja komponenti, a potom je usledio otežan uvoz zbog smanjenog transporta, pa su cene uređaja skočile. Za sada nema pouzdanih informacija o mogućoj nestašici tehnoloških uređaja kao što su PC računari ili laptopovi. Kompanije se bore da povećaju obim proizvodnje čipova. U principu, problema ima, ali oni ne pogađaju samo industriju računara, već i proizvođače automobila“, zaključuje naš izvor.

Kakav je odgovor automobilske industrije?

Automobilska industrija se i te kako oslanja na mikročipove i poluprovodnike. Brojni automobilski giganti su na početku pandemije smanjili zalihe ovih delova, jer su verovali da će doći do pada tražnje. Ipak, tržište se krajem prošle godine probudilo, a prodaja je u poslednjem tromesečju 2020. godine bila veća od zabeležene u poslednjem kvartalu 2019. godine.

Proizvođači automobila mesecima nisu kupovali čipove zbog postojećih zaliha. Sada fabrike čipova pokušavaju da zadovolje potrebe drugih tehnoloških industrija, dok su automobilske kompanije na čekanju zbog zakasnelih narudžbina.

„Očekuje se vrlo brza stabilizacija, jer auto gigantima nije u interesu da stagnira proizvodnja. Svakog dana gube određenu svotu novca, zato što ne mogu da prodaju vozilo. Za vozilo se čeka sve duže i duže, a pojedini kupci čekaju i po nekoliko meseci na skoro sve brendove u Srbiji“, objašnjava za Biznis.rs generalni sekretar Asocijacije automobilskih novinara Srbije (AAN) Petar Peca Živković i dodaje da je problem kompleksiniji, a njegov uzrok ne treba samo tražiti u transportu.

„Svi govore o brodu koji se zaglavio u Sueckom kanalu, kao da je on isključivo nosio čipove. Nestašici čipova su doprineli korona, prelazak na električne automobile i malo veća potražnja za specijalnim delovima koji čine sve više elektronike u vozilima. Auto industrija je dokazala da je jedna od najvitalnijih i verujem da će vrlo brzo prevazići probleme. Kada uspevaju da smanjuju cene električnih automobila i prave baterije kojima se sve više produžava njihov domet, verujem da će i ovo uspeti da reše relativno brzo„, zaključuje Živković.

Nemački potrošački portal „Testberichte.de“ sproveo je istraživanje za period od maja 2019. do februara 2021. godine. Rezultati ukazuju da je došlo do rapidnog povećanja cene tehnološke robe. Godinama je u IT svetu važilo pravilo da cena novog uređaja pada kako odmiče vreme. Poslednjih meseci ovo pravilo ne važi, jer su konkretno u Nemačkoj, zabeležena poskupljenja računara od oko 80 odsto, dok su štampači poskupeli za oko 20 procenata.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.