ŽENE, JOŠ UVEK MANJE PLAĆENE OD MUŠKARACA, PANDEMIJA DODATNO OPTERETILA Uprkos problemima, preduzetnica u Srbiji sve više
30.9.2020 14:03 Autor: Ljiljana Begović
Posledice pandemije osećaju se u svakom sektoru. I dalje je nemoguće proceniti efekte Covid-19 na srpsku ekonomiju, naročito na pojedine oblasti. Kada je reč o ženama koje se bave preduzetništvom na njih je posebno imalo uticaja vanredno stanje i prelazak na rad od kuće.
„Pandemija je pogodila kako industriju, tako i sektor usluga. U tom smislu krizom su pogođeni i tradicionalno ženski i tradicionalno muški poslovi. Ono što je izvesnije jeste da će se muški poslovi u sektoru industrije verovatno pre vratiti na staro stanje u odnosu na one ženske, koji su uglavnom vezani za sektor usluga“, kaže za naš portal Tanja Jakobi, predsednica Centra za istraživanje javnih politika.
S druge strane žene su verovatno bile u većoj mogućnosti da posao obavljaju od kuće, jer su tradicionalno zaposlene u prosveti, javnoj upravi i na sličnim poslovima koji se mogu obavljati od kuće.
„Ono što se desilo sa ženama u ovom prelasku na rad od kuće jeste da su odjednom postale trostruko opterećene, redovnim poslom, brigom oko obrazovanja dece, s obzirom da su škole veliki teret obrazovanja prebacile na porodicu, kao i standardnim kućnim poslovima,“ zaključuje Jakobi za Biznis.rs.
U svim delovima sveta, kao i u Srbiji žene su manje plaćene od muškaraca
Poražavajući podaci izneti su uoči Međunarodnog dana jednakih zarada. U svim delovima sveta žene su plaćene daleko manje od muškaraca, čak 23 procenata globalno, odnosno 16,3 odsto u Evropi, navodi se u analizi UN.
Ni Srbija nije izuzetak, kada je u pitanju manje vrednovanje ženskog rada.
Potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović, rekla je da platni jaz između muškaraca i žena u našoj zemlji iznosi u proseku od 11 do 16 odsto u korist muškaraca.
Žene u Srbiji dvostruko su više angažovane u neplaćenim kućnim poslovima, brizi o domaćinstvu i drugim članovima porodice, a kada bi se svi ti poslovi ekonomski vrednovali, žene bi, kako je pokazala analiza, trebalo da zarađuju 546 evra, samo za njihovo obavljanje.
Žene se uprkos pandemiji ipak odlučuju da započnu sopstveni biznis
Međutim i pored svih problema sa kojima se preduzetnice u svetu i u Srbiji susreću, sve više žena se, uprkos krizi, odlučuje da započne sopstveni biznis.
„Podatak da se za vreme pandemije nekolicina naših članica odlučilo na korak ka preduzetništvu – svakako je ohrabrujući. Znam da, u trenucima kada je ceo svet neočekivano bio pogođen pandemijom, nikome nije bilo lako“, kaže za naš portal predsednica udruženja „Biznis na štiklama“ Sofija Bajić.
Neki su se snašli i svoj posao prilagodili trenutnim okolnostima, a sve što je moglo da se radi online pokrenuto je odmah u skladu sa situacijom.
„Mi kao udruženje smo odmah krenuli tim putem, tako da su naše članice svakodnevno bile uključene u rad. Mnogima je ta podrška puno značila“, kaže Sofija Bajić za Biznis.rs.