Cena velike softverske greške

Konkurencija preuzima tržišni udeo kompanije CrowdStrike

Firme u fokusuU fokusu

21.8.2024 12:17 Autor: Vladimir Jokanović 0

Konkurencija preuzima tržišni udeo kompanije CrowdStrike Konkurencija preuzima tržišni udeo kompanije CrowdStrike
Predsednik kompanije CrowdStrike osudio je „sumnjive“ pokušaje konkurenata u sektoru sajber bezbednosti da zastraše njihove klijente i preotmu tržišni udeo u nedeljama nakon što... Konkurencija preuzima tržišni udeo kompanije CrowdStrike

Predsednik kompanije CrowdStrike osudio je „sumnjive“ pokušaje konkurenata u sektoru sajber bezbednosti da zastraše njihove klijente i preotmu tržišni udeo u nedeljama nakon što je neuspešno ažuriranje softvera izazvalo globalni prekid IT usluga.

Majkl Sentonas (Michael Sentonas) rekao je u razgovoru za Financial Times da su pokušaji konkurenata da iskoriste prekid od 19. jula za promociju svojih proizvoda „pogrešni“. Nakon kritika od strane konkurenata, uključujući SentinelOne i Trellix, Sentonas je istakao da nijedan proizvođač softvera ne može „tehnički“ da garantuje da se sličan incident nikada neće dogoditi s njihovim proizvodima.

„Naša industrija je zasnovana na poverenju,“ rekao je Sentonas. Prema njegovim rečima, konkurenti koji pokušavaju da iskoriste ovaj incident kako bi promovisali svoje proizvode, „sami sebe sramote jer, na kraju krajeva, ljudi veoma brzo razlikuju činjenice od, moguće, sumnjivih komentara“.

Kompanija CrowdStrike sa sedištem u Teksasu, imala je reputaciju kao prva linija odbrane mnogih velikih kompanija protiv sajber napada, ali je visoki profil njihovih klijenata pogoršao uticaj julske globalne smetnje koja je isključila 8,5 miliona Windows uređaja. To je rezultiralo prizemljenjem avionskih letova, obustavljanjem prijema u zakazanim terminima u bolnicama, padom sistema platnog prometa i prekidom emitovanja programa na televizijama.

Akcije kompanije SentinelOne, vredne 7,4 milijarde dolara, porasle su za 19 procenata u mesecu nakon prekida, dok je Palo Alto Networks, vredan 120 milijardi dolara, dobio 13 procenata. CrowdStrike, sada vredan 65 milijardi dolara, izgubio je skoro četvrtinu svoje tržišne vrednosti od incidenta.
Osiguravajuća kuća Parametrix procenila je da su globalni gubici od zastoja oko 15 milijardi dolara.

Različite industrije nedeljama su se borile da isprave štetu nastalu usled prekida rada CrowdStrikea koji su stručnjaci opisali kao najveći IT kvar u istoriji. Ovaj prekid je razotkrio koliko su moderni tehnološki sistemi izgrađeni na nesigurnim temeljima, gde jedan neispravan kod u ažuriranju može srušiti operacije širom sveta.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.