Forum naglasio ulogu Kine na globalnom tržištu

Događaj “Dijalozi o Kini” u Beogradu okupio više od 80 istraživača iz 27 zemalja

Manifestacije

11.10.2024 12:23 Autor: Ljiljana Begović 0

Događaj “Dijalozi o Kini” u Beogradu okupio više od 80 istraživača iz 27 zemalja Događaj “Dijalozi o Kini” u Beogradu okupio više od 80 istraživača iz 27 zemalja
U Beogradu se održava dvodnevna međunarodna naučna konferencija pod nazivom „Dijalozi o Kini“, koju je organizovao Institut za međunarodnu politiku i privredu (IMPP) u... Događaj “Dijalozi o Kini” u Beogradu okupio više od 80 istraživača iz 27 zemalja

U Beogradu se održava dvodnevna međunarodna naučna konferencija pod nazivom „Dijalozi o Kini“, koju je organizovao Institut za međunarodnu politiku i privredu (IMPP) u saradnji sa Institutom za evropske studije Kineske akademije društvenih nauka.

Dr Aleksandar Mitić iz Centra za studije “Pojasa i puta” rekao je na samom otvaranju da konferencija „Dijalozi o Kini“ nastavlja da se razvija kao ključni forum za razmenu mišljenja o ulozi Kine u globalnoj politici, njenim spoljnopolitičkim ciljevima i odnosima sa svetom.

Prvi dan konferencije održan je u hotelu Crowne Plaza, dok je drugi dan događaj premešten u svečanu salu IMPP-a. Ova konferencija, koja je najveća ove vrste u Evropi u 2024. godini, okupila je 80 istraživača iz 27 zemalja, čineći je jednim od najvažnijih foruma za proučavanje kineske spoljne politike.

Na svečanom otvaranju konferencije, govorili su predstavnici Vlade Republike Srbije, ambasador Narodne Republike Kine Li Ming, kao i direktori vodećih instituta. Ministar spoljnih poslova Srbije, Marko Đurić, u svom obraćanju, naglasio je važnost održavanja otvorenog dijaloga o savremenim geopolitičkim pitanjima, a posebno o ulozi Kine u globalnoj areni.

Đurić je istakao da Srbija ostaje posvećena promovisanju otvorene rasprave, uprkos izazovima modernog nadzora različitih stavova i mišljenja, te da i dalje čvrsto veruje u principe međunarodnog prava i suvereniteta.

“Konferencija se održava u simboličnoj godini za Kinu, jer Narodna Republika Kina obeležava 75 godina postojanja i 70 godina od usvajanja čuvenih „Pet principa“ kineske spoljne politike. Takođe, ovo je godina u kojoj je predsednik Kine Si Đinping posetio Srbiju, što je dodatno osnažilo bilateralne odnose dve zemlje. Srbija je ponosna na svoje „čelično prijateljstvo“ sa Kinom, koje se zasniva na međusobnom poštovanju, podršci i zajedničkim interesima”, rekao je Đurić.

Foto: Ministarstvo spoljnih poslova Srbije

Ambasador Kine u Srbiji, Li Ming, takođe je održao govor u kojem je istakao da Kina teži multipolarnom svetu zasnovanom na jednakosti i univerzalno korisnoj ekonomskoj globalizaciji.

“Kineske inicijative, poput Pojasa i puta, nailaze na široku podršku širom sveta, uključujući i Srbiju, koja se aktivno uključila u ovu globalnu ekonomsku mrežu”, ocenio je Li.

Direktor Instituta za međunarodnu politiku i privredu, Branislav Đorđević, naglasio je značaj miroljubive koegzistencije u savremenom svetu, posebno u svetlu sve izraženijih globalnih tenzija. On je podsetio da je upravo u Srbiji, u okviru Instituta za međunarodnu politiku i privredu, nastala ideja o Pokretu nesvrstanih, čiji principi i danas ostaju relevantni u međunarodnim odnosima.

Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine, koji je nedavno stupio na snagu, predstavlja jedan od ključnih koraka ka jačanju ekonomske saradnje dve zemlje.

“Očekuje se da će ovaj sporazum dodatno unaprediti bilateralnu trgovinu i otvoriti nove mogućnosti za privredni razvoj Srbije. Pored toga, uspostavljanje „Zajednice Kine i Srbije sa zajedničkom budućnošću u novoj eri“ naglašava dugoročnu posvećenost Beograda i Pekinga daljoj saradnji na političkom, ekonomskom i kulturnom planu”, jedan je od zaključaka učesnika konferencije.

Ministar Đurić je u svom govoru podsetio na značajan doprinos Kine globalnoj ekonomiji, ukazujući da je kineski udeo u svetskoj ekonomiji u poslednjih 25 godina porastao sa manje od sedam procenata na 19 procenata, prema podacima Međunarodnog monetarnog fonda. On je naveo da Srbija ovu promenu vidi kao priliku za globalni ekonomski rast i saradnju, te da ostaje posvećena konstruktivnom angažmanu u međunarodnim odnosima.

Govoreći o budućim planovima, Đurić je najavio da će Beograd biti domaćin međunarodne specijalizovane izložbe Expo 2027, što je još jedan dokaz sve većeg međunarodnog značaja Srbije kao centra globalnih susreta.

Na kraju, Đurić je izrazio zahvalnost Kini na njenoj doslednoj podršci teritorijalnom integritetu Srbije, posebno u vezi sa pitanjem južne pokrajine. Ovaj principijelni stav Kine dodatno je učvrstio političke veze dve zemlje, koje se temelje na dugogodišnjem prijateljstvu i strateškoj saradnji.

Uvodno izlaganje na konferenciji održao je i profesor emeritus Univerziteta u Kentu, Ričard Sakva (Richard Sakwa), koji je govorio o kinesko-ruskim odnosima u kontekstu aktuelnih globalnih dešavanja i njihovom značaju u trenutnim geopolitičkim okvirima. Sakvin govor dao je dubinski uvid u kompleksnost odnosa dve velike sile, kao i u njihov uticaj na međunarodne političke i ekonomske odnose.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.