MERE PROTIV KORONA KRIZE U SAD LOŠE KONCIPIRANE Novac dati onima kojima je najpotrebniji, tvrdi Stiglic

AnalizaSvetU fokusu

7.6.2020 12:49 Autor: Redakcija Biznis.rs

MERE PROTIV KORONA KRIZE U SAD LOŠE KONCIPIRANE Novac dati onima kojima je najpotrebniji, tvrdi Stiglic MERE PROTIV KORONA KRIZE U SAD LOŠE KONCIPIRANE Novac dati onima kojima je najpotrebniji, tvrdi Stiglic
Nobelovac i poznati ekonomisti Džozef E. Stiglic (Joseph E. Stiglitz) izjavio je da nije nimalo iznenađen poslednjim demonstracijama širom Amerike, jer je to posledica... MERE PROTIV KORONA KRIZE U SAD LOŠE KONCIPIRANE Novac dati onima kojima je najpotrebniji, tvrdi Stiglic

Nobelovac i poznati ekonomisti Džozef E. Stiglic (Joseph E. Stiglitz) izjavio je da nije nimalo iznenađen poslednjim demonstracijama širom Amerike, jer je to posledica dugo prikrivenih problema.

U intervjuu za novac.hr, Stiglic je naglasio da na SAD gleda kao na „lonac na laganoj vatri, spreman da proključa u bilo kojem trenutku“ i za koji se ne može predvideti kada će proključati. Ubisto Džordža Flojda koje su počinili policajci u Mineapolisu izazvalo je to ključanje, ali se to taložilo, i to su problemi koji traju jako dugo, naglasio je Stiglic.

On je istakao da u njegovoj knjizi  “Ljudi, moć i zarada” (“People, Power and Profit”), objavljena prošle jeseni, op. RB) koristim reč “moć” zato što ona reflektira moć ugnjetavanja u ekonomskim područjima, na primer velikim metropolama, ali i u drugim područjima u našim životima, političku moć, te nemoć velikih grupa poput Afroamerikanaca ili Latinoamerikanaca, koji su bili iskorišćavani.

Stiglic je nekadašnji savetnik američkog predsjednika Bila Klintona, i smatra se jednim od najznačajnijih svetskih autoriteta u polju makroekonomije, posebno u pitanjima vezanim za raspodelu bogatstva.

Govoreći o posledicama epidemije korona virusa na svetsku ekonomiju, Stiglic naglašava da će one biti veoma velike. On je dodao da se trenutno u SAD vodi debata, kao i u drugim zemljama, hoće li ekonomski oporavak biti u obliku slova V,  i koliko dugo će on trajati. Kada je u martu krenuto „shutdown“ , postojalo je očekivanje da ćemo se brzo oporaviti, otprilike kao da smo ekonomiju i društvo smjestili u bolnicu na deset tjedana u nadi da će se oporaviti i da ćemo se vratiti na staro. Tada se mislilo da će se sve oporaviti do 1. juna.

Stiglic naglašava da je poenta u tome što će ekonomiji SAD-a biti potrebna kontinuirana pomoć vlade. S obzirom na veličinu, ta pomoć mora biti dobro kreirana. Problem je u tome što su, uprkos ogromnoj finansijskoj pomoći američke vlade, koja iznosi 2.700 milijardi dolara, mere bile loše dizajnirane i to je razlog zašto SAD ima veću stopu nezaposlenosti nego druge napredne zemlje, ističe Stiglic.

On ističe da je deo problema bio loš dizajn mjera i loše sprovođenje tih mera. Puno je novca otišlo ljudima kojima nije bio potreban. Na kraju krajeva, vlada odbija da se obaveže da će da  omogući sredstva dokle god su potrebna, što znači da će biti puno neizvesnosti. Čak i kako se bliži kraj zatvaranja (lockdown), ljudi će biti jako oprezni i takvo oprezno ponašanje uticaće na niže nivoe ulaganja, potrošnje, mnoge kompanije će otići u stečaj, a postojaće i manjak finansiranja. Sve to znači da će oporavak biti jako slab, naglašava Stiglic.

On smatra da je potrebno je da se vlada obaveže na dobro ciljani, sveobuhvatan program koji će pokušati povezati ljude s poslovima, koji omogućuje pristup sredstvima onima kojima su najpotrebnija, a ne najbogatijim korporacijama. Ukoliko se to uradi, može se obezbediti blaži pad ekonomije SAD-a, ističe Stiglic.

On ističe da se ne može izbeći snažan pad, ali on može biti manje težak, nego što bi inače bio.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.