Merkel i Bajden obnavljaju pokidane transatlantske veze
15.7.2021 15:24 Autor: Vladimir Jokanović
Završetak izgradnje gasovoda „Severni tok 2“ (ST2), međusobne razlike u odnosima sa Kinom i ukidanje restrikcija za putovanje Evropljana u Kinu, biće u vrhu agende razgovora tokom zvanične posete nemačke kancelarke Angele Merkel Vašingtonu.
Njena verovatno poslednja američka turneja u svojstvu kancelarke, ujedno je prva poseta nekog evropskog lidera SAD od kada je Džo Bajden (Joe Biden) preuzeo predsedničku dužnost. Generalno govoreći, Vašington traži bolje odnose sa Berlinom, nakon što su veze narušene za vreme bivšeg predsednika Donalda Trampa (Donald Trump) prenosi Deutsche Welle.
Posebno delikatna tema je završetak ST2, koji treba da isporučuje ruski gas u Nemačku. Vašington se već dugo protivi ovom projektu, navodeći da bi mogao da potkopa evropsku energetsku sigurnost čineći je previše zavisnom od Rusije. Iako se Bajden izjasnio protiv ST2 i kao aktuelni predsednik i bivši potpredsednik SAD, njegova administracija nedavno se odrekla sankcija kompaniji Nord Stream 2 AG, koja stoji iza projekta.
Nemački ministar spoljnih poslova Hajko Mas (Heiko Maas) koji je ranije doputovao u SAD, rekao je američkim novinarima da su se Berlin i Vašington „približili“ po mnogim tačkama ovog pitanja. On je istakao da ostaje da se vidi da li se razlike mogu jednom zauvek rešiti tokom posete kancelarke.
Protivljenje izgradnji ST2, koji je u većinskom vlasništvu ruskog Gazproma, jedno je od retkih pitanja oko kojeg su se usaglasili republikanci i demokrate poslednjih godina, podseća Wall Street Journal. Nemačka tvrdi da će ST2 pomoći u obezbeđivanju sopstvenog snabdevanja energijom i ističe da je Evropa uvek kupovala naftu i gas od Rusije, čak i u jeku Hladnog rata.
Potencijalno američko-nemačko primirje na ST2 moglo bi da uključuje nemačku pomoć istočnoevropskim saveznicima, poput Ukrajine, naveli su neimenovani zvančnici. Kroz Ukrajinu ide cevovod kojim se prenosi ruski gas u zapadnu Evropu, a Kijev strahuje da će Moskva zavrnuti slavinu kada ST2 počne da radi, što bi ga ostavilo bez prihoda od tranzita.
Nemačka, navodno, neće imati konkretnu obavezu da prekine kupovinu gasa iz Rusije u slučaju bilo koje odluke Kremlja prema Ukrajini, naveo je neimenovani zvaničnik iz okruženja Angele Merkel. „Ovo je evropsko pitanje koje se može rešiti samo u Evropi“, rekao je pomenuti zvaničnik, dodajući da SAD takođe kupuju naftu od Rusije.
Kada je reč o Kini, ona je odavno potisnula SAD kao najvećeg nemačkog trgovinskog partnera, a iako nije njeno najveće izvozno tržište i dalje je među najvažnijim za nemačke kompanije. Za razliku od većine zapadnih saveznika, uključujući SAD, koje iz Kine više uvoze nego što tamo izvoze, Berlin ima gotovo uravnotežen odnos sa Pekingom, budući da je odnos njihovih ekonomija simbiotski.
Merkel je u osnovi skeptična prema konceptu razdvajanja od Kine u globalizovanoj ekonomiji i svesna da se Bajden i kineski predsednik Si Đinping mogu dogovoriti u bilo kojem trenutku, zaobilazeći Evropu. Neimenovani zvaničnici bliski Angeli Merkel, navode da Evropa i Nemačka moraju da vode sopstvenu kinesku politiku.
Ograničenja zbog pandemije korona virusa za putnike iz Evropske unije koji žele da uđu u SAD i dalje su na snazi, što izaziva frustracije u Evropi. EU je u junu ukinula ograničenja za putnike iz SAD, ukoliko pokažu dokaz o vakcinaciji i preležanoj bolesti. Bajden i Merkel bi mogli razgovarati o ovom pitanju, kao i njegovom predlogu o skidanju zaštite intelektualne svojine za vakcine protiv Covid-19, kako bi se omogućilo njeno deljenje u zemljama u razvoju.
Bajden će primiti Angelu Merkel u četvrtak posle podne u Beloj kući, a dvoje lidera nastaviće razgovore uz večeru kojoj će prisustvovati i njihovi supružnici. Ostale teme za koje se pretpostavlja da će se naći na dnevnom redu njihovih sastanaka su klimatske promene i transatlantska vojna saradnja, kao i odnosi prema Iraku. Parlamentarni izbor u Nemačkoj zakazani su za 26. septembar, a Merkel je najavila da se neće ponovo kandidovati.