NOVA VLADA SRBIJE Vlada ekonomskog kontinuiteta sauočena sa posledicama pandemije korona virusa

AnalizaU fokusu

29.10.2020 11:36 Autor: Redakcija Biznis.rs

NOVA VLADA SRBIJE Vlada ekonomskog kontinuiteta sauočena sa posledicama pandemije korona virusa NOVA VLADA SRBIJE Vlada ekonomskog kontinuiteta sauočena sa posledicama pandemije korona virusa
U Skupštini Srbije izabrana je nova Vlada Srbije, koju će i dalje, kao premijerka, predvoditi Ana Brnabić. Nova Vlada Srbije će, bez sumnje, i... NOVA VLADA SRBIJE Vlada ekonomskog kontinuiteta sauočena sa posledicama pandemije korona virusa

U Skupštini Srbije izabrana je nova Vlada Srbije, koju će i dalje, kao premijerka, predvoditi Ana Brnabić. Nova Vlada Srbije će, bez sumnje, i u ekonomskom smislu, biti vlada kontinuiteta, kako u segmentu ekonomske politike i privrednog rasta, tako i u segmentu ekonomskih reformi.

Međutim, nema sumnje da novu Vladu Srbije očekuju veliki izazovi, pre svega u borbi protiv pandemije korona virusa, i njenih posledica kako po ekonomiju, tako i po društvo u celini.

U tom smislu, Vladu Srbije očekuju izazovi u očuvanju makroekonomske stabilnosti, kako u segmentu privrednog rasta, tako i u segmentu fiskalne stabilnosti i održivosti, i pored činjenice da je Srbija u tom segmentu ostvarila veoma dobre rezultate, kako prošle godine, tako i ove godine u vreme korona krize. Problem je što se ne može prognozirati koliko će trajati pandemija korona virusa, i kakav će biti njen intenzitet u narednom periodu.

I pored činjenice da ova Vlada Srbije ima ograničen mandat (prema najavama predsednika Vučića do predsedničkih izbora 2022. godine), sigurno je da će jedan od ključnih prioriteta ekonomske politike biti i realizacija programa “Srbija 2025”, koji predviđa značajne infrastrukturne radove ali i druge projekte u vrednosti od oko 14 milijardi evra, a koji ima zacrtan cilj da do 2025. godine prosečne plate u Srbiji dostignu nivo od 900 evra, a da prosečna penzija bude oko 430 evra.

Kamioni na autoputu
Foto: Pixabay.com

Infrastrukturni projekti – lokomotiva razvoja

Sigurno je da će nastavak velikih infrastrukturnih projekata biti jedan od ključnih elemenata privrednog razvoja Srbije u ovim izazovnim vremenima.

Kako je i sama premijerka istakla, započeta je izgradnja još 290 kilometara autoputeva i brzih saobraćajnica. Tu je pre svega u pitanju deonica autoputa “MIloš Veliki” na koridoru 11 od Preljine do Požege, izgradnju Moravskog koridora od Pojata do Preljine, kao i deonice brze saobraćajnice Ruma-Šabac-Loznica, kao i prve deonice autoputa Beograd-Sarajevo (Kuzmin – Sremska Rača).

Naravno, u toku su radovi na brzoj pruzi Beograd – Novi Sad, koji bi trebalo da budu gotovi do kraja sledeće godine. Naredne godine počinje izgradnja i Fruškogorskog koridora, metroa u Beogradu i prve deonica Autoputa mira (Niš – Pločnik). A ovo su samo oni najvažniji infrastrukturni projekti, koji daju dinamiku održavanju privrednog rasta u Srbiji, i to u vreme kada se i najveće evropske i svetske ekonomije bore sa često dvocifrenim padom zbog korona krize.

Srbiju sa druge strane očekuje nastavak ekonomskih reformi, najverovatnije i dalje u saradnji sa MMF, sa kojim se očekuje zaključenje novog, savetodavnog aranžmana. Fokus će biti na reformi javnih preduzeća, daljoj fiskalnoj reformi, ali i na unapređenju u segmentu pravne sigurnosti, reformi Poreske uprave i sl.

Sigurno je će Vlada Srbije istrajati na procesu digitalizacije, podsticanja startapova, jačanja konkurentnosti srpske privrede, ali i nastavka privlačenja novih investitora, koji su se proteklih godina pokazali kao bitan element dinamičnog privrednog rasta.

Formiranje ministarstva za brigu o selu, najavljuje da će Vlada Srbije posvetiti posebnu pažnju zaustavljanju negativnih tendencija u ruralnim sredinama.

Preporuke i predlozi

Foto: Tanjug

I pojedine privredne asocijacije ukazale su Vladi Srbije na neke prioritete na koje bi trebalo da obrati pažnju u novom mandatu. Tako je Američka privredna komora u Srbiji (AmCham) definisala četiri prioritetna cilja u narednom periodu – to su pre svega kontinuirani razvoj eUprave, dalje unapređenje vladavine prava i efikasnosti pravosuđa­, unapređenje efikasnosti zdravstvenih usluga, kao i unapređenje predvidivosti poreskog i parafiskalnog opterećenja.

Predsednik AmCham Zoran Petrović ukazao je da su prvi efekti pandemije korona virusa na ekonomiju ublaženi merama državne pomoći, ali da će konačni uticaj na ekonomiju biti vidljiv u narednih šest meseci. On je pozvao Vladu Srbije na zajednički rad na daljem očuvanju zdravlja građana, očuvanju radnih mesta i što efikasnijem oporavku privrede“. I urednik ekonomskog biltena “Mesečne analize i trendovi” (MAT) Ivan Nikolić ukazuje na činjenicu da je kratkoročno glavni cilj nove Vlade Srbije da se izbori sa negativnim posledicama korona krize, da održava ekonomsku aktivnost i da vodi računa o stabilnosti javnih finansija. Nikolić ističe značaj uspešne realizacije započetih infrastrukturnih projekata, koji su veoma važni za ostvarivanje planiranih projekcija privrednog rasta.

I iz Svetske banke stižu preporuke novoj Vladi Srbije da pored konsolidacije zdravstvenog sistema, posebnu pažnju posveti nastavku i ubrzavanju reformi, posebno u segmentu malih i srednjih preduzeća, ekologije, Poreske uprave i sl.

Nesumljivo je da novu Vladu Srbije očekuju veliki izazovi, u ovim ekstremnim vremenima. Međutim, Vlada Srbije je i u dosadašnjem toku korona krize ostvarivala bolje rezultate od konzervativnih procena međunarodnih finansijskih institucija. Opet sa druge strane, prognoze i projekcije su u današnje vreme vrlo nezahvalne, jer se ne zna koliko će pandemija korona virusa trajati i koliko će zaista biti jaka, posebno u ovo zimsko vreme. Jer “lockdown” koji se najavljuje ili već sprovodi u velikom broju evropskih zemalja, nije prijatelj privrednom oporavku i razvoju.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.