PRIVREDNICIMA TREBA POMOĆI, ALI SELEKTIVNO Na osnovu analize prošlogodišnjeg poslovanja, apeluju iz Unije poslodavaca

IntervjuIzdvajamoSrbijaU fokusuVesti

22.7.2020 15:08 Autor: Marija Jovanović 1

PRIVREDNICIMA TREBA POMOĆI, ALI SELEKTIVNO Na osnovu analize prošlogodišnjeg poslovanja, apeluju iz Unije poslodavaca PRIVREDNICIMA TREBA POMOĆI, ALI SELEKTIVNO Na osnovu analize prošlogodišnjeg poslovanja, apeluju iz Unije poslodavaca
Zbog pandemije korona virusa i krize koju je sa sobom donela, većina privrednika sa strepnjom dočekuje jesen. „U Iščekivanju novih sektorskih mera postavlja se... PRIVREDNICIMA TREBA POMOĆI, ALI SELEKTIVNO Na osnovu analize prošlogodišnjeg poslovanja, apeluju iz Unije poslodavaca

Zbog pandemije korona virusa i krize koju je sa sobom donela, većina privrednika sa strepnjom dočekuje jesen.

„U Iščekivanju novih sektorskih mera postavlja se pitanje da li država ima novca da opet daje direktne injekcije firmama“, kaže za Biznis.rs počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković.

Međutim, ukoliko ne postoji mogućnost da se određenim granama privrede pomogne novim davanjima novčanih sredstava iz budžeta, postoje i drugi načini da se pomogne privrednicima u Srbiji, ali selektivno, objašnjava naš sagovornik.

Foto: Pexels.com
Foto: Pexels.com

„Više ne sme da se pravi greška i da se svima u privredi pomaže na isti način. To smo već imali u vidu tri minimalne zarade, bilo je efikasno, ali se sada ovom problemu mora prići na dugačiji način“, navodi Atanacković.

Mnoge zemlje, kako kaže, primenile su model koji se pokazao kao vrlo efikasan. Reč je o jednoj vrsti analize, takozvanom poređenju prihoda koje su firme imale, odnosno ostvarenog profita i celokupnog finansijskog stanja.  

„Te podatke imaju Uprave prihoda po opštinama, kao i APR. Na osnovu tih podataka treba uraditi analizu, pa ako se u septembru pokaže da su u ovom periodu te firme imale za 20, 50 ili 80 odsto manji promet ili određene teškoće, u tom slučaju treba da se nađe način da im se pomogne“, objašnjava Atanacković.

Foto: Pixabay.com
Foto: Pixabay.com

„Za one firme koje su u prethodnoj godini bile pod stečajem ili blokadama, postavlja se pitanje da li vredi pomagati ili bi to značilo bacanje novca“, ističe naš sagovornik.

Prema njegovim rečima, poseban fokus treba da bude na firmama koje su normalno poslovale prethodne godine, a koje su sada, zbog pandemije, upale u krizu.

„Tim firmama treba da se pomogne kako se ne bi ugasile i otpuštale zaposlene. Država treba da im pruži pomoć, ali ne generalno, već selektivno – od slučaja do slučaja, od grane do grane“, kaže Atanacković.  

Isti princip, kako navodi, primenile su mnoge zemlje u Evropi. „Jedan broj zemalja nastavio je sa merama za sprečavanje otpuštanja zaposlenih. Primer je Velika Britanija i Slovenija. Za sektore koji su na udaru, mere su produžene na celu godinu“, precizirao je Atanacković.

Foto: Pixabay.com

Prema njegovim rečima, vrlo jednostavno rešenje za ugrožene privrednike bilo bi da se firme u narednih šest meseci oslobode plaćanja poreza i doprinosa.

„U tom slučaju poslodavci bi imali dovoljno sredstava da plate zarade zaposlenima, a da istovremeno ne plaćaju poreze i doprinose“, navodi Atanacković.

Unija poslodavaca, kako kaže, već godinama traži da se ukine plaćanje PDV unapred za usluge i robu koja je isporučena. Atanacković objašnjava da to nije slučaj u drugim zemljama i da se u većini slučajeva PDV naplaćuje tek nakon realizacije celokupnog posla.

Foto: Pixabay.com
Foto: Pixabay.com

„U Srbiji mi praktično finansiramo unapred državu za sredstva koja smo uložili i koja ćemo tek kasnije da dobijemo sa eventulanom razlikom u zaradi. Da bi se neka roba napravila potrebno je u nju uložiti, nabaviti materijal. To sve plaćamo unapred kao i PDV, a da li ćemo uspeti to da naplatimo i kada, to državu ne interesuje“, kaže Atanacković.

Prema predviđanjima predsednika Unije poslodavaca, talas zatvaranja firmi i otkaza neće uslediti odjednom, već će se taj trend nastaviti tokom jesenjih i zimskih meseci.

Rezerve koje su privrednici imali kako bi prebrodili krizu na izmaku su. Svi su bili spremni za jednu kratku trku koja je trebalo da traje tri meseca, međutim, ovo preti da postane maraton“, zaključuje Atanacković.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...