Srbija prati strateške odluke SAD
AnalizaIntervjuIzdvajamoU fokusu
22.1.2021 11:22 Autor: Ljiljana Begović
Džo Bajden (Joe Biden) zvanično je postao predsednik SAD nakon što je 20. januara položio svečanu zakletvu.
Prvog dana na poslu novi američki predsednik inicirao je hitan povratak SAD u Pariski klimatski sporazum i Svetsku zdravstvenu organizaciju, čime je poništio odluke svog prethodnika Donalda Trampa (Donald Trump) o napuštanju pomenutih institucija.
Bajden je potpisao ukupno 17 ukaza, čime je više nego simbolično označio raskid sa Trampovom unutrašnjom i spoljnom politikom. Iako su počeli raskidi sa dosadašnjom politikom, nova američka administracija ne bi trebalo da ima negativan uticaj na trgovinske odnose Srbije i SAD.
Ivan Vujačić ekonomista, diplomata, nekadašnji ambasador SR Jugoslavije u SAD, smatra da neće biti nikakvih značajnijih promena u trgovinskim odnosima Srbije i SAD.
„Srbija je pre svega daleko od SAD i oni su više okrenuti ulaganju u zemlje EU. Zbog unutrašnjih problema u vezi sa krizom koju je izazvala pandemija Covid-19, mislim da će se okrenuti pre svega vraćanju na noge domaće ekonomije“, kaže Vujačić i dodaje da će se tek nakon stabilizacije ekonomije i okončanja borbe sa pandemijom videti da li će dolar očajati i imati kasnije uticaja na evropske valute.
Podsetimo, američka Razvojna agencija (DFC), otvorena je septembra prošle godine, kao deo Vašingtonskog sporazuma između Beograda i Prištine.
„Nova administracija SAD neće sprečavati potpisani sporazum oko Gazivoda, jer je to i njen interes, odnosno interes njenih kompanija, kao i što neće sprečavati izgradnju auto-puta od Niša ka Kosovu, jer će u tom projektu učestvovati američke firme i predstavlja dobru ekonomsku osnovu za dalji tok političkih razgovora“, kaže za Biznis.rs Saša Đogović, autor publikacije „Makroekonomska kretanja u Srbiji“.
Naš sagovornik navodi da je i sama EU preko Evropske investicione banke uključena u taj projekat.
Osim toga, Moravski koridor se već radi kroz američko-turski konzorcijum i ta dinamika će se samo ubrzavati. Sa već započetim, ali i projektima koji su u najavi, a koji bi trebalo da idu preko američke vladine agencije DFC, neće biti zastoja.
„Takođe, pošto je Srbija spremna da diversifikuje izvore nabavke gasa, to je pozitivan signal za američko-srpske odnose, a realizacija te namere će potrajati dok se ne uspostavi koridor novog dobavljača gasa, odnosno dok se ne izgradi neki terminal ili pronađu nova izvorišta gasa u istočnom Mediteranu“, objašnjava Đogović.
Naš sagovornik naglašava da odustajanje od uvođenja 5G mreže ove godine u Srbiji, još je jedan signal za američku stranu da postoji zainteresovanost naše zemlje da prati strateške odluke SAD.
„Naravno, dalji tok političkih i ekonomskih odnosa zavisiće od raspleta kosovskog čvora, koji verujem SAD u većem stepenu aktivacije može zanimati sledeće godine, pri čemu će i tada glavna uloga biti prepuštena EU, dok će SAD sinhronizovano podržavati strateške napore i rešenja EU“, zaključuje Đogović.