Tržište usluga estetske hirurgije cveta, uprkos pandemiji
AnalizaIzdvajamoLifestyleU fokusuZanimljivostiZdravlje
24.3.2021 14:54 Autor: Marija Jovanović
Estetska hirurgija godinama unazad bila je rezervisana za elitu i ljude koji se pre svega bave javnim poslom. Danas je potpuno drugačija situacija. Svest pacijenata je evoluirala, pa se estetskim zahvatima odavno okrenuo i sasvim običan svet.
Iako je pandemija prvobitno uzdrmala tržište usluga estetske hirurgije, ono se vrlo brzo povratilo, a strance koji su uglavnom zbog nižih cena ovakve zahvate radili u Srbiji, zamenili su pre svega domaći pacijenti, koji su period karantina i rada od kuće iskoristili kako bi odvojili vreme za postoperativnu negu, kaže za Biznis.rs prim. dr Milan Colić, direktor specijalne bolnice za plastičnu, rekonstruktivnu i estetsku hirurgiju „Dr Colić“.
“Pandemija korona virusa mnogo je uticala na sve aspekte našeg života, pa i na odnos prema zdravlju, estetici i lepoti. Prvobitno smo pretrpeli veliki udarac jer su pacijenti iz inostranstva i regiona zbog celokupne situacije prestali da dolaze. Nastao je jedan vakum, pa dva, tri meseca prošle godine nismo radili. Međutim, njihovo mesto ubrzo su zauzeli pacijenti iz Srbije, koji rade od kuće, koji ranije nisu mogli da dolaze, a pandemija im je nametnula dosta slobodnog vremena za postoperativnu negu u miru, kada niko ne može da ih vidi”, ističe dr Colić.
Sa druge strane, kako navodi, mnogi su zbog zabrane putovanja uštedeli novac od letovanja i zimovanja, pa kada već nisu mogli da se prepuste normalnim socijalnim aktivnostima odlučili su da ulože u estetiku.
Cene u Srbiji znatno povoljnije
Na hirurške tretmane i operacije u Srbiji uglavnom dolaze naši ljudi koji žive u Švajcarskoj, Austriji, Australiji i Americi, naročito tokom sezone odmora. Ono što njih najviše dovodi u našu zemlju jesu znatno niže cene.
„Bez obzira što gotovo svi radimo istim hirurškim tehnikama, sa apsolutno istim materijalima, koji su jednako skupi u Nemačkoj, Italiji ili bilo kojoj drugoj zemlji, cene u Srbiji su višestruko manje nego u razvijenijim zemljama. Primer je zahvat povećanja grudi silikonskim implantima. Poređenja radi, kod nas takav zahvat košta od 2.500 do 3.500 evra, dok je u pojedinim razvijenijim zemljama od četiri do čak deset puta skuplji“, napominje dr Colić.
Naša estetska hirurgija ide u korak sa svetom
Naša zemlja kada je reč o estetskoj hirurgiji ide u korak sa svetom, a plastična hirurgija interesantna je jer tretira celo telo i ne postoji nijedan deo koji ne može da ulepša i popravi, objašnjava naš sagovornik.
„Mi imamo ogroman dijapazon usluga i radimo apsolutno sve što se radi u svetu. Počevši od transplatacije kose, do kompletnog face liftinga, liposukcije, dermolipektomije, sve moguće intervencije koje postoje. Pored toga, bavimo se i hirurgijom gojaznih pacijenata“, kaže dr Colić, koji je bio predsednik jugoslovenskog, a zatim i srpskog Udruženja za hirurško lečenje gojaznosti.
Pacijenti treba da budu oprezni
Naša estetska hirurgija ne zaostaje za svetom, ali ipak dr Colić pacijentima savetuje da se dobro raspitaju pre neko što urade bilo koji zahvat na svom telu. Zbog pojedinih kolega, koji, kako kaže, ne poštuju kodeks i koriste preparate koji ne bi smeli da budu na tržištu, često se na ulici mogu videti pacijentkinje kod kojih je primetan izrazit volumen lica.
„U Srbiji, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, BiH i Albaniji, upotrebljavaju se preparati koji se zovu biopolimer i metakril, koji su trajni i jeftini i koji mogu da izazovu katastrofalne komplikacije, a zabranjeni su u svim svetskim zemljama, osim kod nas. Taj preparat nikada u našoj klinici nismo koristili, bez obzira što postoje mnogi koji na taj način zarađuju. Njima se niko ne bavi i to je greška“, zaključuje naš sagovornik.