Američki tehnološki giganti su platili 96 milijardi dolara poreza manje
31.5.2021 15:50 Autor: Marko Miladinović
Britanska neprofitna organizacija Fair Tax Foundation saopštila je da su članice takozvane „velike šestorke“ američkih tehnoloških kompanija (Facebook, Google-Alphabet, Amazon, Microsoft, Netflix, Apple) tokom proteklih deset godina platile ukupno 96 milijardi dolara manje iznose poreza nego što je to pisalo u njihovim redovnim godišnjim finansijkim izveštajima koje su dostavljali svojim ulagačima, pa i opštoj javnosti.
Pored toga, da su uredno plaćali svoje obaveze po poreskim stopama koje vladaju u državama u kojima posluju, taj račun bi bio veći za čitavih 149 milijardi dolara. No, za prenošenje svojih zarada i čitavih operacija na teritorije koje su poznate po nižim stopama oporezivanja one su bile optuživane i ranije.
Sve u svemu, oni su platili 219 milijardi dolara između 2011. i 2020. godine, samo na ime poreza na dobit. Ipak, to je tek 3,6 odsto od njihove prijavljene zarade u istom periodu od približno 6.000 milijardi dolara, prenosi Guardian.
Primera radi, prema podacima podnetim regulatorima, kompanija Amazon je u posmatranom desetogodišnjem periodu ostvarila zaradu od 1.600 milijardi dolara, prijavila 60,5 milijardi dolara neto profita, i platila 5,9 milijardi dolara poreza, iako računanje po aktuelnim poreskim stopama u državama gde je ostvarila zaradu ukazuje da je trebalo da plati 10,7 milijardi dolara na osnovu poreza. Od svih šest kompanija koje su bile predmet istraživanja, odnos profita i plaćenog poreza od 9,8 odsto je najmanji u Amazonu.
S druge strane, iz čuvene kompanije je stigao odgovor na račun Fait Tax Foundation da „pomenuti objavljeni podaci navode na pogrešan zaključak“ jer se na nju u većini slučajeva primenjuju stope kao na maloprodajne firme, a ne tehnološke.
Izveštaj Fair Tax Foundation se pojavio u javnosti tek nekoliko dana pred najavljeni sastanak grupe G7 ekonomski najvažnijih država na planeti, gde će jedna od najvažnijih tema razgovora upravo biti postizanje dogovora o jedinstvenom međunarodnom porezu na dobit kompanija.