APRILSKI TALAS POKRETANJA KOMPANIJA U SRBIJI Na posao se vratilo oko 35.000 zaposlenih

SrbijaVesti

29.4.2020 16:41 Autor: Marija Jovanović

APRILSKI TALAS POKRETANJA KOMPANIJA U SRBIJI Na posao se vratilo oko 35.000 zaposlenih APRILSKI TALAS POKRETANJA KOMPANIJA U SRBIJI Na posao se vratilo oko 35.000 zaposlenih
Tokom ovog meseca 339 kompanija, koje su u prethodnom periodu potpuno obustavile ili značajno smanjile proizvodnju, normalizovalo je rad u potpunosti, dok se sa... APRILSKI TALAS POKRETANJA KOMPANIJA U SRBIJI Na posao se vratilo oko 35.000 zaposlenih

Tokom ovog meseca 339 kompanija, koje su u prethodnom periodu potpuno obustavile ili značajno smanjile proizvodnju, normalizovalo je rad u potpunosti, dok se sa odsustva vratilo 34.884 zaposlenih, kazao je predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež.

Kada je reč o preduzetnicima, dve trećine svih preduzetnika u Srbiji, što je gotovo 200.000, sada je na svojim radnim mestima.

Aprilski talas ponovnog pokretanja kompanija koje su u prethodnom periodu ili potpuno obustavile proizvodnju ili značajno smanjile proizvodnju vidno se oseća – 339 kompanija je normalizovalo rad u potpunosti. Sa odsustva na posao se vratilo se 34.884 radnika u te kompanije„, kazao je Čadež Tanjugu.

Dve trećine preduzetnika, njih oko 200.000, sada radi a to se vidi i iz podataka Poreske uprave, na osnovu prihoda koji se evidentiraju na dnevnom nivou. Samo u toku jučerašnjeg dana 10.000 radnika vraćeno je u proizvodnju, najviše u kompanije metalske i elektro industrije.

Foto: Pixabay.com

„To ima veze i sa oživljavanjem privrede u evopskim zemljama, pogotovo nemačkih velikih automobilskih proizvođača koji ovde imaju svoje dobavljače“, objašnjava predsednik PKS i dodaje da nije reč samo o automobilskom sektoru, već i o proizvodnji različitih mašina i specijalnih alata.

Zanimljivo je, ukazuje Čadež, da je od 6. marta, kada je prvi slučaj novog korona virusa registrovan u Srbiji, oko 70 kompanija zaposlilo više od 400 novih radnika. Kako kaže, nije reč o velikom broju firmi, ali taj podatak ipak govori da su kompanije našle „svoj put“ ka tržištu i da su se neke od njih preusmerile na proizvodnju drugačijih proizvoda za kojima sada postoji potreba, kao što su zaštitne maske i oprema ili dezinfekciona sredstva.

Kako je istakao, iako možda zvuči neverovatno u ovim okolnostima, ali iz podataka se takođe može zaključiti da postoje oni koji su se odlučili i da pokrenu spostveni biznis.

Od 6. marta, kada je otkriven prvi slučaj zaraze korona virusom, zaključno sa prošlom nedeljom, registrovano je oko 1.000 novih kompanija i oko 1.600 novih preduzetnika, najviše iz IT industrije. Trećina novoosnovanih kompanija su iz oblasti kompjuterskog programiranja„, navodi Čadež.

To pokazuje da građani imaju dobre ideje, pogotovo kada je reč o IT sektoru, i da su shvatili da će aktuelna situacija u svetu i kod nas, promeniti navike i način na koji kupujemo, putujemo, poslujemo.

„Sve navike koje smo imali ranije biće prilagođene novim okolnostima. I digitalizacija i rešenja koja mogu da ponude IT kompanije jesu ključne za svaki biznis, bila to pekara ili veliko proizvodno preduzeće“, poručio je Čadež.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.