Azijske berze nastavile pad
2.7.2026 09:59 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Azijske berze nastavile su pad u četvrtak, nakon što su investitori počeli da prodaju akcije proizvođača čipova nakon njihovog snažnog rasta u prethodnom tromesečju.
Najširi indeks azijsko-pacifičkih akcija bez Japana oslabio je 1,2 odsto, dok je japanski Nikkei pao 1,4 odsto. Izuzetak je bio hongkonški Hang Seng, koji je porastao 0,9 odsto, prenosi Reuters.
Najveći pad zabeležila je Južna Koreja, gde je indeks KOSPI potonuo 4,8 odsto, nastavljajući pad od dva odsto iz prethodnog dana.
Akcije proizvođača memorijskih čipova SK Hynix pale su 8,5 odsto, a Samsunga 7,2 odsto, nakon snažnog rasta u drugom tromesečju podstaknutog velikom potražnjom za čipovima namenjenim sistemima veštačke inteligencije.
Analitičari ocenjuju da je rasprodaja u Aziji uglavnom posledica realizacije profita nakon velikog rasta sektora poluprovodnika na Wall Streetu.
Pročitajte još:
Dodatni pritisak izazvale su informacije da Apple razmatra saradnju sa kineskim proizvođačima memorijskih čipova za uređaje namenjene kineskom tržištu, što bi moglo da pojača konkurenciju i izvrši pritisak na južnokorejske i japanske proizvođače.
















Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.