Blockchain tehnologija šansa za mala i srednja preduzeća u EU
BiznisEkologijaEUHi-techInovacijeInvesticijePoslovanjePreduzetnikU fokusuVesti
11.6.2021 15:47 Autor: Redakcija Biznis.rs
Evropska unija bi u veštačku inteligenciju (Artificial Intelligence, AI) i blockchain tehnologiju trebalo da ulaže 10 milijardi evra godišnje kako bi iskoristila njihov potencijal za razvoj digitalne i zelene ekonomije i sustigla konkurente, nalaz je istraživanja Evropske investicione banke (EIB) i Evropske komisije.
Studija o stanju u oblasti veštačke inteligencije i blockchain tehnologije u EU pokazuje da Unija zaostaje u razvoju i korišćenju ovih tehnologija u poređenju sa glavnim globalnim konkurentima, navodi se u saopštenju EIB.
U globalnim kapitalnim ulaganjima u navedene tehnologije, EU učestvuje sa samo sedam odsto godišnje (1,75 milijardi evra), dok je zajedničko učešće Sjedinjenih Američkih Država i Kine 80 procenata, ili 25 milijardi evra godišnje.
Procenjeni investicioni jaz u oblasti tehnologija veštačke inteligencije i blockchain tehnologije u Evropi mogao bi da iznosi i 10 milijardi evra godišnje. EU ima dobru polaznu osnovu, jer prednjači u naučnim istraživanjima u oblasti tehnologije i ogromnoj bazi darovitih digitalnih stručnjaka.
Prema izveštaju EIB, najveći broj malih i srednjih preduzeća u oblasti AI i blockchain tehnologije nalazi se u SAD (2.995). Na drugom mestu je Kina (1.418), a na trećem Evropska unija (1.232). Još jedan značajan igrač je Ujedinjeno Kraljevstvo sa 495 malih i srednjih firmi u tom sektoru.
U Evropskoj uniji se najveći broj preduzeća koja se bave ovim oblastima nalazi u Nemačkoj i Austriji, a slede južna Evropa, Francuska i u centralna, istočna i jugoistočna Evropa.
Ocenjujući da celokupno poslovno okruženje u EU ima veliki potencijal za konkurisanje Americi i Kini, EIB u tom konteksu napominje da Evropa ima najveću bazu talentovanih istraživača u oblasti AI, sa procenjenih 43.064 stručnjaka, od kojih je 7.998 u Ujedinjenom Kraljevstvu, dok ih u SAD ima 28.536, a u Kini 18.232.
Tehnologije veštačke inteligencije i lanca blokova mogle bi da promene način na koji radimo, putujemo, provodimo slobodno vreme, organizujemo druženja i svakodnevni život. One već danas unapređuju naš svet – veštačka inteligencija je odigrala ključnu ulogu u ubrzanju razvoja i proizvodnje vakcina protivCovid-19, dok tehnologija blockchain može pomoći da bolje pratimo i izveštavamo o emisijama gasova koji proizvode efekat staklene bašte, optimizujemo komercijalni transport i stvorimo kvalitetnu zaštitu privatnosti podataka, zaključuje se u studiji.