TRŽIŠTE IŠČEKUJE LETNJI RAST POTRAŽNJE ZA GORIVOM

Cene nafte blizu pandemijskog maksimuma

SvetVesti

30.4.2021 09:54 Autor: Vladimir Jokanović

Cene nafte blizu pandemijskog maksimuma Cene nafte blizu pandemijskog maksimuma
Cene nafte dostigle su maksimalne aprilske vrednosti i nadomak su najvišeg pandemijskog nivoa iz marta, nakon što su u sredu vrednosti porasle za oko... Cene nafte blizu pandemijskog maksimuma

Cene nafte dostigle su maksimalne aprilske vrednosti i nadomak su najvišeg pandemijskog nivoa iz marta, nakon što su u sredu vrednosti porasle za oko dva odsto, nastavljajući stabilan rast u četvrtak. Jedan od ključnih razloga za poskupljenje nafte je značajno smanjenje zaliha njenih destilata u SAD, kao i jačanje nade u rast potražnje za gorivom.

Američke komercijalne zalihe sirove nafte porasle su za 90.000 barela, saopštila je tamošnja Uprava za energetske informacije (EIA), na 493,1 milion barela, dok su analitičari očekivali porast zaliha od 659.000 barela. Zalihe destilata pale su za 3,3 miliona barela tokom prethodnih nedelju dana, a upotreba prerađivačkih kapaciteta porasla je na 85,4 odsto, prenosi OilAndGas.

Izvor: OilPrice

“Tržište ovo shvata pozitivno“, ocenili su analitičari brokerske kuće Price Futures Group iz Čikaga, dodajući da je dosadašnja razočaravajuća potražnja za benzinom nadoknađena rastom potražnje za destilatima. Banka Goldman Sachs saopštila je da očekuje “najveći skok potražnje za naftom ikada“, oko 5,2 miliona barela dnevno u narednih šest meseci. Rastu cena nafte doprinelo je i slabljenje dolara.

Ubrzavanje kampanje vakcinacije u Evropi i rast potražnje za putovanjima, kao i očekivano ublažavanje ograničenja za međunarodna putovanja u maju, mogli bi da povećaju potražnju za avionskim gorivom za 1,5 miliona barela dnevno. U analizi PVM Oil Associates ocenjeno je da je naftno tržište podržano opštim uverenjem da se nazire kraj pandemije Covid-19.

OPEC+ odlučio je ove nedelje da se drži planova za fazno ublažavanje ograničenja proizvodnje nafte od maja do jula, što se tumači kao pokazatelj da su zemlje proizvođači nafte uverene da će se globalna potražnja oporaviti. U izveštaju OPEC+ predviđa se da će globalna potražnja za naftom 2021. godine porasti za šest milona barela dnevno, nakon što je prošle godine opala za 9,5 miliona barela na dan.

Izvor: OIlPrice

Prema sporazumu zemalja OPEC+ proizvodnja nafte će biti povećana za po 350.000 barela dnevno u maju i junu, kao i za dodatnih 400.000 barela dnevno u julu. Saudijska Arabija najavila je da će postepeno ublažiti dobrovoljno ograničenje sopstvene proizvodnje između maja i jula, dok se očekuje da će Iran povećati obim proizvodnje.  

Tržište je, međutim i dalje zabrinuto zbog ekspanzije zaraze korona virusom u Indiji, koja je treći najveći potrošač nafte u svetu. Norveška kompanija Rystad Energy smanjila je svoju globalnu prognozu potražnje za naftom za 600.000 barela dnevno u aprilu i 915.000 u maju zbog novog talasa infekcija u Indiji.

Cena severnomorske nafte Brent dostigla je u četvrtak posle podne (CET) vrednost od 68,29 dolara za barel, dok se u isto vreme američkom sirovom naftom WTI (West Texas Intermediate) trgovalo po ceni od 64,77 dolara za barel, što je najviša vrednost od početka pandemije, prenosi specijalizovani portal za monitoring energetskog tržišta OilPrice. Cena WTI nafte dostigla je 5. marta vrednost od 66,09 dolara za barel, a nafta Brent prodavala se po ceni od 69,22 dolara za barel 12. marta, kada je na kratko prevršila granicu od 70 dolara.  

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.