Da li će se uskoro ponovo organizovati svadbe po Srbiji?
19.3.2021 20:32 Autor: Marko Miladinović
Vlada Srbije će razmotriti moguće modele pomoći organizatorima venčanja i drugih sličnih proslava koji već devet meseci ne rade, izjavio je predsednik Udruženja event industrije Srbije Boško Bubanja, posle sastanka sa premijerkom Anom Brnabić, ministrom finansija Sinišom Malim i ministarkom trgovine turizma i telekomunikacija Tatjanom Matić.
„Premijerka je dala zadatak da ministarstva trgovine i finansija formiraju radnu grupu da bi se našao model pomoći event industriji“, rekao je Bubanja, i dodao da su vlasnici prostora za održavanje proslava – budući da se ta mesta vode kao restorani – dobili od države pomoć u isplati minimalaca, ali da fotografi, dekorateri, saloni venčanica, organizatori venčanja i agencije za iznajmljivanje različite opreme, iako su deo iste industrije, nisu dobili nikakvu pomoć.
Precizirao je da nikakva sektorska pomoć nije stigla, poput one za hotelijere, turističke agencije i autoprevoznike.
„Ništa nismo dobili, a jedini imamo zabranu rada. Ministarka je rekla da su samo gradski hoteli dobili pomoć, ali oni nešto rade. Popunjenost im je između 20 i 25 odsto. Nama je rad zabranjen, i mi nikako ne možemo da budemo u istoj kategoriji sa njima“, izričit je Bubanja.
Prema njegovim rečima, do sada je poslato na desetine dopisa na različite adrese sa molbom da se reši njihov problem, a niko od članova udruženja ne može da izdrži godinu dana bez ikakvih prihoda, uz sve troškove koje imaju.
Zahtev predstavnika event industrije Srbije je da se odredi finansijska pomoć za period od kada im je zabranjen rad, rekao je Bubanja, ali i naglasio da bi vlasnici sala za proslave najviše voleli da počnu što pre da rade. Dodatno je pojasnio da je zajedno sa lekarima iz Gradskog zavoda za javno zdravlje izrađen dokument sa preporukama pod kojiima bi predstavnici ovog privrednog sektora mogli da rade.
Udruženje event industrije iznelo je procene da se tokom jedne “normalne” godine samo na svadbama po Srbiji utroši 1,5 miliona kilograma krompira, 1,7 miliona flaša vina, osam miliona litara vode i više od 10 miliona flaša piva, te da na njih dođe 800.000 turista, što iz regiona, što iz zapadne Evrope.
„Ovaj virus neće nestati i moramo da se prilagodimo tome“, ocenio je Bubanja. Njegovo udruženje će početkom sledeće nedelje, na razgovoru sa ministarkom turizma pokušati da iznađe način da se uključe sve prateće delatnosti koje su evidentno ugrožene i koje mogu da dokažu da ništa nisu radile ove godine zato što je država zabranila proslave, a samim tim i njima onemogućila rad.