Da li je Mesec bliži nego što mislimo?
Hi-techLifestyleSvetU fokusuVestiZanimljivosti
28.12.2021 20:22 Autor: Redakcija Biznis.rs
Godina na čijem smo kraju će, prema ocenama analitičara, verovatno ući u anale svemirske istorije kao prekretnica u kojoj je više ljudi počelo da napušta Zemlju na putu ka svemiru.
Najpre je više astronauta poletelo svemirskim letelicama a čak se 19 ljudi, među kojima je bilo osmoro običnih građana, nakratko našlo u bestežinskom delu svemira.
Pored svih dostignuća iz 2021. godine među kojima spadaju NASA-ino lansiranje jednog od najkompleksnijih i najsavremenijih uređaja u istoriji čovečanstva, teleskopa James Web, kao i rekordan opstanak takođe NASA-inog helikoptera Ingenuity na Marsu, stručnjaci od sledeće godine očekuju da bude još produktivnija u ovoj oblasti.
Zbog toga The Washington Post piše da, ako je 2021. bila godina svemirskih turista, sledeća bi mogla da prođe i u znaku eventualnog povratka na Mesec, budući da je NASA i rastuća svemirska industrija sve aktivnija i ambicioznija.
U prilog tome govori spremanje para masivnih raketa za let na Mesec. Ova lansiranja bi istovremeno označila prve značajnije korake u okviru programa Artemis čiji je cilj da vrati astronaute na Mesec, ali i da učini mogućim stalno prisustvo na njemu i oko njega.
Raketa Space Launch System i kapsula za posadu Orion trebalo bi da, godinama nakon dugog razvoja i potrošenih dolara koji se mere u milijardama, donese dobre vesti za sve astronaute, ali i zaljubljenike u ono što radi NASA.
Ukoliko ovaj pohod prođe po planu, 2024. godine bi usledilo lansiranje Artemis II koji bi poslao Orion u orbitu oko Meseca, sa astronautima kao članovima posade. Zbog toga se NASA nada da će moći da sleti na Mesec do 2025. godine, što opet zavisi od uspeha prethodnih letnih testova i sposobnosti kompanije SpaceX Ilona Maska (Elon Musk), piše The Washington Post.
Inače, NASA planira da pošalje naučnike na površinu Meseca koji bi vršili eksperimente i tehnološke demonstracije za koje se veruje da bi bile od pomoći za proučavanje „najbližeg suseda Zemlje“ i pripremi ga za sletanje drugih ljudi.
Prvi tim bi bio iz kompanije Intuitive Machines koja ima za cilj da isporuči naučne eksperimente početkom 2022. godine, ali i kasnije tokom godine. Ta druga misija, na južni pol Meseca, bila bi vršena bušilicom koja bi ispitivala lunarni regolit u potrazi za ledom.
Pročitajte još:
Kompanija Astrobotic takođe planira da isporuči određenu vrstu tereta na površinu Meseca kako bi ispitala njegovu nosivost.
Rocket Lab takođe treba da lansira mali satelit sa Novom Zelanda koji će služiti kao prethodnica za ljudske misije, i to testiranjem orbite za svemirsku stanicu poznatu kao Gateway, a nada se i da će prvo lansiranje ipak biti iz Sjedinjenih Američkih Država iz NASA-inog objekta na ostrvu Wallops na istočnoj obali Virdžinije. Ipak, za razliku od SpacX koji je rakete vraćao na zemlju ili brodove, Rocket Lab namerava da sačeka svoj satelit helikopterom, piše The Washington Post.
Paralelno sa pomenutim lansiranjima, NASA budnim okom motri na nedavno lansirani teleskop James Web kojem već sada preti opasnost od kvara koji bi, u slučaju da se dogodi, bilo nemoguće otkloniti. Ipak, ovo nikako ne utiče na optimizam koji je ugrađen u buduće projekte.