Dobre vesti iz Švajcarske

Dogovor o smanjenju carina u periodu od 90 dana

BerzaPoslovanjeSvetVesti

12.5.2025 12:03 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Dogovor o smanjenju carina u periodu od 90 dana Dogovor o smanjenju carina u periodu od 90 dana
SAD i Kina će privremeno sniziti međusobne carine na proizvode, navodi se u zajedničkom saopštenju, u nastojanju da smire trgovinske tenzije i daju dvema... Dogovor o smanjenju carina u periodu od 90 dana

SAD i Kina će privremeno sniziti međusobne carine na proizvode, navodi se u zajedničkom saopštenju, u nastojanju da smire trgovinske tenzije i daju dvema najvećim svetskim ekonomijama još tri meseca da reše svoje razlike, javlja Bloomberg.

Ukupne američke carine od 145 odsto na većinu kineskog uvoza biće smanjene na 30 odsto, uključujući stopu vezanu za fentanil, do 14. maja, dok će kineske carine od 125 odsto na američku robu pasti na 10 odsto, prema saopštenju i izjavama zvaničnika na brifingu u ponedeljak u Ženevi.

„Slažemo se da nijedna strana ne želi razdvajanje“, rekao je ministar finansija Skot Besent (Scott Bessent), dodajući da smo „imali veoma snažnu i produktivnu diskusiju o koracima napred u vezi sa fentanilom“ i da bi razgovori mogli dovesti do „sporazuma o kupovini“ (kako ga je Besent nazvao) od strane Kine.

Besent je dodao da se smanjenja carina objavljena danas ne odnose na sektorske carine nametnute svim američkim trgovinskim partnerima i da carine primenjene na Kinu tokom prve Trampove (Donald Trump) administracije ostaju na snazi.

Foto: Unsplash.com

Tržišta akcija u Aziji i Evropi su porasla nakon objave, a fjučersi na S&P 500 su skočili za tri odsto. Cene nafte su porasle, kao i prinosi na državne obveznice, a dolar je bio jači. Ofšor juan je nastavio da raste u odnosu na dolar, porastavši za oko 0,5 odsto. U saopštenju SAD se takođe navodi da će „dve strane uspostaviti mehanizam za nastavak razgovora o ekonomskim i trgovinskim odnosima“.

Kina je oduvek upravljala odnosima sa SAD na osnovu principa uzajamnog poštovanja, objavila je zvanična novinska agencija Sinhua, pozivajući se na belu knjigu o nacionalnoj bezbednosti. Kina je posvećena stabilnom razvoju odnosa sa SAD, navodi se, i nametanje pritiska i pretnji nisu pravi način za postupanje sa Kinom.

Ova objava predstavlja korak ka deeskalaciji carinskog rata koji je doveo do trenutnog pada trgovine preko Tihog okeana.

Dve zemlje su ranije izvestile o „značajnom napretku“ u svojim razgovorima, što je podstaklo tržišta i pomoglo kineskim akcijama da nadoknade gubitke od objave predsednika Donalda Trampa o tarifama na „Dan oslobođenja“ 2. aprila. Trgovinski predstavnik Džejmison Grir (Jamieson Greer) rekao je da SAD žele uravnoteženiju trgovinu sa Kinom i da su „naše kineske kolege očigledno došli da se dogovore ove nedelje“.

Bela kuća je u početnom saopštenju u nedelju nazvala sporazum „trgovinskim sporazumom“, ali još uvek nije jasno koji je prihvatljiv cilj za obe strane ili koliko će vremena biti potrebno da se do njega stigne. Kina je ranije zahtevala da SAD ukinu sve tarife koje su uvele ove godine, što je nespojivo sa ciljem SAD da smanje ili okončaju trgovinski deficit.

Dok su tržišta pozdravila nedavne izveštaje o napretku, istorija sugeriše da bi moglo potrajati dugo da se postigne detaljan sporazum, ako je to uopšte moguće. Godine 2018, dve strane su se takođe složile da stave svoj spor „na čekanje“ nakon jedne runde pregovora, ali su se SAD ubrzo povukle iz tog sporazuma, što je dovelo do više od 18 meseci daljih tarifa i razgovora pre potpisivanja trgovinskog sporazuma „Prve faze“ u januaru 2020. godine.

Na kraju, Kina nije ispunila kupoprodajni deo iz tog sporazuma, a trgovinski deficit SAD sa Kinom je skočio tokom pandemije, što je dovelo do sadašnjeg trgovinskog rata.

„Ovo je bolje nego što sam očekivao. Mislio sam da će carine biti smanjene na negde oko 50 odsto“, rekao je Dživej Džang, glavni ekonomista u Pinpoint Asset Managementu u Hong Kongu, a prenosi Reuters. „Očigledno je da su ovo veoma pozitivne vesti za ekonomije obe zemlje i za globalnu ekonomiju, i čine investitore mnogo manje zabrinutim zbog štete po globalne lance snabdevanja u kratkom roku“, dodao je Džang.

Tramp je dao pozitivno tumačenje razgovora pre nego što su završeni, rekavši da su dve strane ispregovarale „potpuno resetovanje… na prijateljski, ali konstruktivan način“.

Kineski vicepremijer He Lifeng bio je manje kategoričan u svojim izjavama, ali je ipak pozdravio „značajan napredak“ nakon razgovora koji su održani u zatvorenoj, privatnoj vili švajcarskog ambasadora u Ujedinjenim nacijama sa pogledom na Ženevsko jezero.

Tagovi
CARINA KINA SAD

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.