Očekuju dalja poskupljenja omiljenog povrća dogodine

Domaći proizvođači krompira tvrde da će suša desetkovati rod

AgrobiznisBiznisSrbijaVesti

18.7.2022 15:25 Autor: Redakcija Biznis.rs 9

Domaći proizvođači krompira tvrde da će suša desetkovati rod Domaći proizvođači krompira tvrde da će suša desetkovati rod
Suša će ove godine u Srbiji desetkovati rod krompira pa će 2023. godine biti skuplji najmanje 30-40 odsto, koliko su poskupeli đubrivo, seme, zaštitna... Domaći proizvođači krompira tvrde da će suša desetkovati rod

Suša će ove godine u Srbiji desetkovati rod krompira pa će 2023. godine biti skuplji najmanje 30-40 odsto, koliko su poskupeli đubrivo, seme, zaštitna sredstva i gorivo, rekao je danas direktor gučanske kompanije za proizvodnju krompira Agro-mobil Ratko Vukićević.

„Rod krompira će biti značajno umanjen jer je suša došla u najgorem trenutku, u fazi nalivanja ploda“, izjavio je Vukićević za agenciju Beta.

Dodao je da će prinosi biti dobri jedino na parcelama u Vojvodini koji su zasejani ranim sortama i gde je navodnjavano, a to je svega tri-četiri odsto ukupnih površina pod tim povrćem.

Krompir u ostalom delu Srbije, a najviše se, prema njegovim rečima uzgaja u zapadnom delu zemlje, zasejan je u brdima i nije moguće obezbediti zalivne sisteme. Još gore od suše će biti, kako je rekao, ako u Evropi bude dobra proizvodnja i ako se domaće tržište preplavi uvoznim krompirom i obori cena domaćeg, što će ugroziti opstanak domaćih proizvodjača.

Prošle godine je, kako je rekao Vukićević, u Srbiju uvezeno 40.000 tona krompira, najviše iz Francuske, Belgije i drugih zemalja, a kontrola je loša i veliki je rizik od uvoza i bolesti, zajedno sa krtolom. Često se, prema njegovim rečima, uvozi i industrijski krompir koji ima višak skroba.

On je rekao da ove godine postoji još jedna opasnost, a to je razvoj štetočina, kao što su „žičnjak“ koji izbuši krompir u potrazi za vlagom, a nakon toga može se koristiti samo za ishranu stoke.

„Postoji još jedna opasnost, a to je razvoj krompirovog moljca koji takodje uništava krompir, pa treba pratiti kretanje leptira koji ga polaže“, rekao je Vukićević i dodao da krompir treba vaditi iz zemlje čim temperatura padne ispod 18 stepeni.

On je podsetio da je pre tri godine tužio državu zbog toga što “Uprava za zaštitu bilja nije radila svoj posao, a bila je dužna da prati kretanje leptira koji polaže moljca, a koji pod povoljnim vetrom dolazi iz Mediterana“. Istakao je da je dobio presudu, zajedno sa još nekim proizvođačima, i država je platila štetu od oko 100 miliona dinara.

„Uprava za zaštitu bilja je dužna da upozori proizvođače krompira da preduzmu zaštitne mere, prati sprovođenje i kazni one koji ne postupaju po uputstvima, ali nije ništa preduzela, a ne znam da li će ove godine kada su suv vazduh i zemlja idelni uslovi za njegovo širenje“, rekao je Vukićević.

Krompir je u Srbiji u maju ove godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, bio skuplji 208,3 odsto nego pre godinu dana zbog suše i uvoza.

  • MIŠKOVIĆ

    18.7.2022 #1 Author

    I krompir će biti nedostižan za mnoge

    Odgovori

  • Ceca

    18.7.2022 #2 Author

    Krompir je vec poskupeo…

    Odgovori

  • DANIJELA

    18.7.2022 #3 Author

    Ko ima svoju bastu i svoj zasad ne mora mnogo da brine.

    Odgovori

  • Dea

    18.7.2022 #4 Author

    Ne znam da li ce ovaj rast temperatura biti pogubniji za ljude, poljoprivredu ili vode…

    Odgovori

  • GOCA BG

    18.7.2022 #6 Author

    Od najeftinijeg povrca dolazimo u godinu u kojoj ce biti za razmislti da li ga kupiti…

    Odgovori

  • SUNCOKRET

    19.7.2022 #7 Author

    Šteta ali sta je tu je, plaćaće mo skuplje krompir.

    Odgovori

  • NATI29

    19.7.2022 #8 Author

    Pa ima jos povrca kojima ce susa nauditi. Da li ce sve to poskupeti?

    Odgovori

  • DASHA

    13.9.2023 #9 Author

    I sta bi na kraju?!

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...