DRŽAVA POMAŽE PROIZVODNJU ŠAMPINJONA Dobra zarada na malom prostoru

AgrobiznisBiznisPreduzetnikSrbijaVesti

8.6.2020 10:50 Autor: Ljiljana Begović

DRŽAVA POMAŽE PROIZVODNJU ŠAMPINJONA Dobra zarada na malom prostoru DRŽAVA POMAŽE PROIZVODNJU ŠAMPINJONA Dobra zarada na malom prostoru
Proizvodnja šampinjona jedan je od najboljih projekata u poljoprivredi, gde na malom prostoru može da zarađuje mnogo ljudi. „Činjenica je da ta vrsta proizvodnje... DRŽAVA POMAŽE PROIZVODNJU ŠAMPINJONA Dobra zarada na malom prostoru

Proizvodnja šampinjona jedan je od najboljih projekata u poljoprivredi, gde na malom prostoru može da zarađuje mnogo ljudi.

„Činjenica je da ta vrsta proizvodnje nije karakteristična za Srbiju, odnosno, bila je, ali zbog loših tehnoloških procesa koje su pojedinci primenjivali, danas imamo deficit na srpskom tržištu“, rekao je ministar poljoprivrede Branisalv Nedimović. On je naglasio da država daje novac za izgradnju i opremanje ovakvih objekata, dovoljno je samo da se registruje poljoprivredno gazdinstvo.

„Imali smo jedan tehnički problem u pravilnicima, gde je neko morao da ima zemlju, ali to nema veze jedno s drugim. To sad ispravljamo, plus što ćemo omogućiti ljudima da se kreditno zadužuju i da im ne treba nikakvo sredstvo obezbeđenja, nego će država davati garanciju za njihove investicije. To su najbolji projekti, gde na malom prostoru može raditi mnogo ljudi i ostvarivati svoju egzistenciju“, naveo je Nedimović prilikom posete Bukovcu, kod Novog Sada.

Foto:Pexels.com

Zajedno s novosadskim gradonačelnikom Milošem Vučevićem, Nedimović je obišao proizvodnju Dušana Кrivokuće i najavio podršku države za uzgoj gljiva.

„Veoma je malo tih podsticaja što se tiče šampinjona, nadam se da će ih u budućnosti biti više. Bavim se tom proizvodnjom 21 godinu, vrlo je naporna, traži čoveka 300 odsto, radi se 365 dana u godini, bukvalno nemate godišnji, vremena za slave, prijatelje, svadbe. Zaboravite na to. Ako želite da se bavite ovim poslom, nemate vremena za privatni život i zato je mnogo mojih kolega, od 2000. godine jedno 80 odsto, odustalo od te proizvodnje“, kaže Krivokuća, prenosi Dnevnik.rs.

Od ove proizvodnje, kaže Krivokuća, se može živeti pod uslovom da radite od 12 do 18 sati dnevno. Moje tržište je Novi Sad, grad koji ima gotovo 400.000 stanovnika. Mislim da u okolini ima nas četiri-pet koji snabdevamo to tržište i nema dovoljno šampinjona za njega.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.