potreban fleksibilniji, agilniji i prilagodljiviji budžet

Fon der Lajen: Budžet Evropske unije dizajniran za svet koji više ne postoji

EU

20.5.2025 16:46 Autor: Redakcija Biznis.rs 1

Fon der Lajen: Budžet Evropske unije dizajniran za svet koji više ne postoji Fon der Lajen: Budžet Evropske unije dizajniran za svet koji više ne postoji
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen (Ursula von der Leyen) rekla je u utorak da je budžet Evropske unije dizajniran za svet koji... Fon der Lajen: Budžet Evropske unije dizajniran za svet koji više ne postoji

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen (Ursula von der Leyen) rekla je u utorak da je budžet Evropske unije dizajniran za svet koji više ne postoji i koji nema dovoljno fleksibilnosti suočen sa rastućim geopolitičkim i trgovinskim tenzijama.

„Danas rastu geopolitičke tenzije. Trgovinska pravila se ponovo pišu. Ekstremne promene vremena su sve češće zbog klimatskih promena, a promena tehnologija je brža nego ikad. ‘Nova normalnost’ je sve samo ne normalno“, rekla je Fon der Lajen na Godišnjoj konferenciji o budžetu EU u Briselu, prenosi Anadolu Agency.

Ona je naglasila da im je potreban fleksibilniji, agilniji i prilagodljiviji budžet, dodajući: „Danas radimo sa budžetom osmišljenim u 2019. i 2020. godini. Drugi svet“.

Objašnjavajući da budžet znači više od velikog broja fondova i pravila, fon der Lajen je navela da budžet direktno utiče na živote i egzistenciju ljudi.

Ona je napomenula da su u proteklih pet godina stalno testirali granice onoga što se može uraditi sa budžetom, podsećajući da su u slučaju svake vanredne situacije održavali duge sastanke i tražili načine za usmeravanje budžetskih sredstava.

Ona je objasnila i da su novac za države članice prikupljali u okviru fonda koji su osnovali tokom izolacije u vreme pandemije Covid-19 i teškog ekonomskog pada, a da su sredstva za vanredne situacije u budžetu koristili za finansiranje ekonomskog oporavka i energetske bezbednosti.

Foto: Unsplash

Ističući potrebu da se više fokusira na najvažnija pitanja i značaj pojednostavljivanja pristupa evropskim fondovima, ona je ponovila da svaki region ima svoje specifične uslove i izazove i da će novi budžet biti izgrađen na novoj strukturi – nacionalnom i regionalnom partnerstvu za investicije i reforme.

„U našem sledećem budžetu biće centralno mesto za kohezionu i zajedničku poljoprivrednu politiku“, rekla je ona.

Dugoročni budžet EU se naziva Višegodišnji finansijski okvir. Njime se unapred određuju godišnje gornje granice za izdvajanja za stavke rashoda u budžetu bloka i ima za cilj da raspodeli resurse u skladu sa prioritetima politike EU. Budžet EU se priprema za sedmogodišnje periode, sa gornjim granicama potrošnje utvrđenim pravilima.

Okvir za budžet EU 2021-2027. od više od 1.200 milijardi evra  postavljen je 2020. godine.

Pored ovog budžeta, pripremljen je ekonomski paket za spas od 800 milijardi evra i podržane su zemlje članice zbog Covid-19.

Odluka o dugoročnom budžetu EU utvrđuje se uz odobrenje Evropskog parlamenta i jednoglasno glasanje država članica u Evropskom savetu.

Stavke prihoda u budžetu uglavnom finansiraju države članice iz svojih budžeta, a reviziju ih vrši Evropski revizorski sud sa sedištem u Luksemburgu.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.