Privredna proizvodnja mogla bi pasti za 1,5 procentnih poena

Nemačka ekonomija ozbiljno ugrožena američkim carinama

EUPoslovanjeU fokusu

18.2.2025 09:17 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Nemačka ekonomija ozbiljno ugrožena američkim carinama Nemačka ekonomija ozbiljno ugrožena američkim carinama
Nemačka ekonomija ozbiljno je ugrožena planiranim tarifama američkog predsednika Donalda Trampa (Donald Trump), ponovo je upozorila centralna banka te zemlje. Kao izvozno orijentisana nacija,... Nemačka ekonomija ozbiljno ugrožena američkim carinama

Nemačka ekonomija ozbiljno je ugrožena planiranim tarifama američkog predsednika Donalda Trampa (Donald Trump), ponovo je upozorila centralna banka te zemlje.

Kao izvozno orijentisana nacija, Nemačka bi pretrpela „značajne rizike po ekonomski rast“ ako bi Tramp sproveo svoju pretnju uvođenjem carina, rekao je predsednik Bundesbanke Joakim Nagel (Joachim Nagel) u Frankfurtu, piše SEEbiz.

Banka predviđa da bi nemačka privredna proizvodnja mogla pasti za 1,5 procentnih poena 2027. godine kao rezultat očekivanog trgovinskog rata sa najvećim trgovinskim partnerom zemlje.

Američke carine se smatraju najvećim rizikom za nemačku ekonomiju, koja se bori da se oporavi od pandemije koronavirusa i posledica ruskog rata u Ukrajini, a zemlja pati od recesije dve uzastopne godine.

Procena Bundesbanke zasnovana je na Trampovim predizbornim obećanjima o carinama od 60 odsto na kineski uvoz i deset odsto na proizvode iz Nemačke i drugih zemalja.

U svojim prvim nedeljama na funkciji, Tramp je uveo carine od deset odsto na kinesku robu i najavio carine od 25 odsto na sav uvoz aluminijuma i čelika, sa dodatnim carinama od 25 odsto Meksiku i Kanadi, koje su, takođe, u planu. Meksičke i kanadske carine su odložene do početka marta.

Banka je, takođe, pretpostavila da će trgovinski partneri odgovoriti uzvratnim tarifama, kao što je Evropska unija obećala da će učiniti.„Nemačka ekonomija bi značajno stradala od takve promene politike“, rekao je Nagel.

Devalvacija evra mogla bi da ojača konkurentnost nemačkih izvoznika, ali ne dovoljno da nadoknadi negativne efekte.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.