Nemačka privreda u 2025. godini – optimistični scenario za rast od 1,1 odsto
12.12.2024 12:57 Autor: Milica Rilak 0
Minhenski IFO institut objavio je ekonomske prognoze za nemačku privredu u 2025. godini, ali su zbog velike neizvesnosti na globalnom i evropskom nivou, razradili dva scenarija -optimistički, koji rast BDP najjače evropske privrede vidi na 1,1 odsto ukoliko se zauzme pravi ekonomski kurs, i pesimistični, koji predviđa rast od samo 0,4 odsto ako se ne prevaziđu aktuelni strukturni izazovi.
„Trenutno još nije jasno da li je trenutna faza stagnacije privremena slabost ili trajna, a time i bolna promena u ekonomiji, ocenio je Timo Volmeršauzer (Wollmershäuser), glavni prognostičar u IFO institutu.
Prema njegovim rečima, nemačku privredu pritiska loša situacija sa narudžbinama, kojoj je doprinela i stroga monetarna politika u Evropi i brojnim drugim tržištima gde su njene komapnije prisutne.
„Ipak, kupovna moć se vratila, a inflacioni pritisak nastaviće da opada u Nemačkoj. U oba predstavljena scenarija, IFO institut očekuje stopu inflacije od 2,3 odsto u narednoj i dva procenta u 2026. godini“, istakao je Volmeršauzer.
„Odlučujući faktor biće to da li nemačka izvozno orijentisana privreda može da profitira od rasta u drugim zemljama“, objasnio je Volmeršauzer.
Za naredne dve godine, IFO institut prognozira rast od 1,2 procenta u evrozoni, više od četiri procenta u Kini i oko 2,5 odsto u SAD.
Međutim, prema Volmeršauzerovoj oceni, izvozna ponuda nemačkih proizvoda sve manje prati potrebe globalnog ekonomskog razvoja, a Nemačka je postala primetno manje konkurentna -i to posebno u industrijskom sektoru i naročito van Evrope.
„U pesimističkom scenariju, ova slabost će dovesti do postepene deindustrijalizacije. Kompanije već premeštaju proizvodnju i investicije u inostranstvo. Zbog strukturnog pomaka sa industrije ka većem sektoru usluga, rast produktivnosti ostaje slab, a očekuje se privremeni porast nezaposlenosti. Blagi impuls rasta dolazi od sporog oporavka privatne potrošnje i građevinske industrije“, upozorio je IFO institut.
Sa druge strane, u optimističnijem scenariju pouzdanija ekonomska politika pomogla bi proizvodnim kompanijama da ponovo prošire svoje kapacitete dok bi poreski podsticaji doprineli da više investiraju i smanje obim otpuštanja.
Pročitajte još:
„U ovom scenariju, podsticaji za rad bi se poboljšali, više ljudi bi radilo, a pojedini zaposleni bi produžili svoje radno vreme. Ovo bi zauzvrat podstaklo privatnu potrošnju i dovelo do smanjenja stope štednje“, naveo je IFO institut u prognozama za 2025. godinu.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.