Evropski parlament raspravljaće o zelenim Covid-19 pasošima i za građane Zapadnog Balkana
27.4.2021 14:30 Autor: Marko Miladinović
Ako Evropski parlament prihvati predlog Evrokomore (Eurochambres), građani Zapadnog Balkana bi tokom pandemije korona virusa mogli da putuju, poslom i privatno, u Evropsku uniju kao i svi Evropljani – sa digitalnim zelenim sertifikatima, kojim bi bile priznate sve sigurne i efikasne vakcine, izjavio je predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež koji je i kopredsedavajući u Odboru Evrokomore za jedinstveno tržište.
U saopštenju PKS se navodi da je Čadež ocenio da je izjavom Evrokomore o “Pet zlatnih principa za digitalne zelene sertifikate”, datoj uoči sutrašnjeg početka rasprave o Covid-19 pasošima u Parlamentu EU, najveća evropska poslovna asocijacija podržala uspostavljanje digitalnih zelenih sertifikata i uključivanje Zapadnog Balkana.
Ističe se da je to deo uverenja da će se tako pomoći oživljavanju evropske ekonomije, obezbediti slobodno kretanje građana i privrednika i omogućiti neometano funkcionisanje jedinstvenog tržišta.
Predsednik Evrokomore Kristof Lajtl (Christoph Leitl) pozvao je evropske parlamentarce “da isto učine tokom glasanja ove nedelje” i nadležnim telima Evropskog parlamenta uputio dokument koji je pripremio komorski Odbor za jedinstveno tržište.
“Apelujemo na evropske institucije da brzo usvoje Uredbu i da primena sertifikata počne blagovremeno kako bi se što pre otklonile barijere za građane i privredu prisutne na unutrašnjim granicama jedinstvenog tržišta duže od godinu dana“, navodi se u izjavi Evrokomore.
Sugeriše se i poštovanje “pet zlatnih principa” koje bi trebalo slediti prilikom uspostavljanja sistema Covid-19 pasoša kako bi se on uspešno sproveo u praksi. Evrokomora se zalaže da se obezbedi i ojača slobodno kretanje ljudi unutar jedinstvenog tržišta, da ograničenja budu proporcionalna i nediskriminatorska i da se države u neposrednom susedstvu EU, poput zemalja Zapadnog Balkana i Severne Irske, integrišu u sistem izdavanja digitalnih zelenih sertifikata.
Navodi se da Evrokomora smatra da bi potom “ovaj sistem trebalo da bude priznat širom sveta”. Među “zlatnim principima” je i stav Evrokomore da “sve vakcine, koje se smatraju sigurnim i efikasnim, treba da budu obuhvaćene sertifikatom i međusobno priznate”.
Istovremeno, ostavlja se mogućnost naknadnih prilagođavanja u propisima za primenu na osnovu novih naučnih dokaza i utvrđivanje minimalnih zajedničkih standarda za ispitivanja da bi se ubuduće izbegla dosadašnja ograničenja.
Evrokomora sugeriše, navodi PKS, da bi Svetska zdravstvena organizacija i Evropska unija trebalo da usaglase pitanja razvoja digitalno unapređenog međunarodnog sertifikata o vakcinaciji i primenu ovog sistema u celom svetu.