Evropski Zeleni protiv projekta Jadar
27.9.2024 15:21 Autor: Vladimir Jokanović 1
Evropski Zeleni izrazili su solidarnost sa građanima Srbije koji se protive nameri srpskih vlasti da dozvole multinacionalnoj kompaniji Rio Tinto eksploataciju litijuma u dolini Jadra. To je gusto naseljena ruralna oblast u zapadnoj Srbiji, sa plodnim zemljištem i značajnim rezervama podzemne pitke vode, koje su od izuzetnog značaja za region, saopštili su Zeleni.
Britansko-australijska multinacionalna kompanija Rio Tinto potpisala je 2017. godine Memorandum o razumevanju sa Vladom Srbije za realizaciju projekta Jadar. Građani Srbije su 2021. postali svesni opasnosti projekta i zahtevali njegovo odbacivanje, kao i povlačenje amandmana na zakone o eksproprijaciji i referendumu, strahujući da bi usvajanje ovih zakona olakšalo realizaciju projekta, navedeno je u saopštenju grupe zelenih partija u Evropskom parlamentu.
Koristi od trenutnog projekta eksploatacije litijuma u Srbiji otići će britansko-australijskoj multinacionalnoj kompaniji Rio Tinto, dok će za životnu sredinu i lokalno stanovništvo ostati neizmerna šteta. Sledeće nedelje, Narodna skupština Srbije će održati vanrednu sednicu o rudarenju litijuma na zahtev opozicije, stoji u saopštenju.
„Ne ponavljajmo greške iz prošlosti, kada je žurba za kritičnim materijalima za energiju dovela do zagađenja i poremećaja u društvima. Moraju se održati prave konsultacije i uspostaviti procesi kako bi se osigurala odgovornost pre nego što bilo kakve operacije budu razmatrane, izjavio je kopredsednik Evropske Zelene partije Tomas Vajc (Thomas Waitz).
Prema njegovim rečima, Memorandum o razumevanju između EU i Srbije ne osigurava pravno nijedan od ovih standarda. Evropska unija mora najpre da obezbedi pravni okvir u Srbiji koji će omogućiti ljudima da pozovu Rio Tinto i srpsku vladu na odgovornost, posebno u svetlu ovogodišnje Direktive o dubinskoj analizi, koja zahteva da firme, uključujući one izvan EU, spreče, okončaju ili ublaže negativan uticaj na ljudska prava i životnu sredinu.
Pročitajte još:
Kako bi se izbegao eksploatatorski pristup, EU mora podržati zemlje bogate resursima, omogućavajući im da eksploatišu, obrađuju i recikliraju materijale pod istim uslovima kao unutar EU, kao i staviti prava zajednica, prirode i biodiverziteta u centar svih projekata. Takođe, snažno osuđujemo nasilje, hapšenja i zastrašivanje aktivista koji se protive eksploataciji litijuma, naveli su Zeleni.
PAVLE-2005
28.9.2024 #1 AuthorOvde je najvažniji novac i tu se priča završava