Facebook krivi promenu mrežne konfiguracije, nisu cureli podaci
5.10.2021 08:16 Autor: Redakcija Biznis.rs
Pošto su juče tokom dana širom sveta pale društvene mreže Instagram, WhatsApp, Facebook i Facebook Messenger, slično se desilo i platformama Amazon, TikTok, Snapchat, i drugim, mada ne u toliko dugom trajanju.
Tanjug navodi da su problemi prijavljivani i sa pretraživačem Google, kao i međunarodnim telekomunikacionim mrežama i internet provajderima T-Mobile, Verizon i AT&T. Kako pišu strani mediji, na milione korisnike ovih provajdera širom sveta ostalo je barem na trenutak bez internet konekcije.
Dakle, problem je bio širi samo od funkcionisanja društvene mreže Facebook, iako je ona najduže bila „u mraku“.
Ruski Sputnik je pominjao mogući hakerski napad, jer su privatni podaci korisnika Facebook-a krajem septembra nuđeni na „ilegalnim delovima interneta“.
Ipak, kako jutros prenosi Bloomberg, rukovodstvo kompanije Facebook se oglasilo i za čitavu situaciju okrivilo globalni prekid u mrežnoj konfiguraciji. Kako kažu iz kompanije, nije došlo do curenja koriničkih podataka.
„Ovaj poremećaj mrežnog saobraćaja imao je kaskadni efekat na način na koji naši data centri komuniciraju, što je dovelo do zaustavljanja usluga“, napisao je inženjerski tim kompanije u postu na svom blogu.
Procenjuje se da je oko 2,75 milijardi ljudi na čitavom svetu tokom nešto više od šest sati izgubilo mogućnost da međusobno komunicira preko najpopularnijih kanala za komunikaciju.
Zbog pada društvenih mreža Facebook, Instagram i WhatsApp lično bogatstvo Marka Zakerberga (Mark Zuckerberg), vlasnika tih aplikacija, opalo je za više od šest milijardi američkih dolara.
Akcije njegove kompanije posle šestosatnog zastoja u radu izgubile više od pet odsto svoje vrednosti, no posle povratka društvenih mreža ipak je došlo do blage korekcije pa se pred zatvaranje Wall Street-a njima trgovalo po ceni 4,89 odsto nižoj nego prethodnog dana (326,23 dolara). Gledajući period od proteklih pet dana, cena akcija društvene mreže zapravo je nastavila negativan trend, i niža je 6,2 odsto.