Hoće li sufinansiranje projekata doprineti čistijem vazduhu širom Srbije?
23.3.2022 10:11 Autor: Julijana Vincan 9
Zagađenje vazduha u Srbiji predstavlja veliki izazov, a na sajtu Ministarstva zaštite životne sredine navedeno je da je ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović potpisala ugovore za sufinansiranje projekata za čistiji vazduh širom naše zemlje.
Naime, kako je navedeno, ministarstvo je slopilo ugovor sa predstavnicima lokalnih samouprava za realizaciju projekata zamene kotlarnica u javnim ustanovama i individualnih ložišta u domaćinstvima širom Srbije, u cilju unapređenja kvaliteta vazduha.
Tim povodom je naglašeno da će Ministarstvo kroz dva konkursa sufinansirati ukupno 47 projekata, a da su potpisani ugovori za podršku realizaciji 41 projekta u 35 lokalnih samouprava.
Dejan Lekić iz Nacionalne ekološke asocijacije (NEA) za Biznis.rs je izjavio ovim povodom da svakako treba pozdraviti svaku inicijativu koja ide u smeru smanjenja prekomernog zagađenja vazduha.
„Međutim, postavlja se pitanje zašto nemamo evaluaciju prethodnog ciklusa subvencija jedinicama lokalne samouprave uz nezavisnu evaluaciju postignutih rezultata. Posebno imajući u vidu da ne postoji razlog da se ovih 47 najavljenih projekata, odnosno njihov sadržaj, ne stave na uvid javnosti upravo u trenutku njihovog potpisivanja“, istakao je naš sagovornik.
Time bi se, prema njegovim rečima, stekao dodatni kredibilitet kod građana i izbegle eventualno negativne reakcije koje će, kako kaže, svakako uslediti.
„To će se desiti imajući u vidu da je ovo ko zna koji put da se potpisuju ugovori sa istim ciljem, a bez ikakvog vidljivog rezultata, što nije moja ocena, već institucije ovlašćene od strane države da tu ocenu pruži, odnosno Agencije za zaštitu životne sredine“, naveo je Lekić.
Kako je saopštilo resorno ministarstvo, pomenuti projekti su izuzetno važni, jer će omogućiti prelazak na ekološki prihvatljivije energente, što će, kako se navodi, doprineti unapređenju kvaliteta vazduha širom zemlje.
„Kroz dva konkursa opredelili smo ukupno 350 miliona dinara, a sredstva će biti prebačena odmah nakon potpisivanja ugovora. Cilj je da zamena kotlova krene odmah po završetku grejne sezone“, izjavila je Vujović.
Ministarstvo zaštite životne sredine prošle godine je prvi put raspisalo javne konkurse za sufinansiranje zamene kotlova u toplanama i javnim ustanovama, kao i ložišta u domaćinstvima.
Pročitajte još:
„Ovo nisu jedini konkursi koje Ministarstvo sprovodi u cilju podrške realizaciji ekoloških projekata u lokalnim samoupravama. U narednim nedeljama čeka nas potpisivanje ugovora i za sufinansiranje projekata pošumljavanja, uklanjanje divljih deponija, kao i za sanaciju devastiranog zemljišta“, najavila je resorna ministara.
Dejan Lekić iz NEA dodao je da se nada da pomenutih 47 projekata imaju ugrađene merljive indikatore stepena realizacije i da nisu samo potpisani radi potpisivanja, te da će zaista doprineti vidljivom poboljšanju kvaliteta života građana.
IVAN
23.3.2022 #1 AuthorDaj Boze ali tesko.
SANJA
23.3.2022 #2 AuthorMoze da se napravi zdravija okolina samo to kosta ovo sto se sada desava je krizaa,iz dana u dan u kuci qparat za preciscavanje vazduha nalazim crnu vodu
GINKO
23.3.2022 #3 AuthorSve je svuda moguce, ali ovde nikada.
MARA
23.3.2022 #4 AuthorBilo bi lepo kada bi moglo.
MARKO7
23.3.2022 #5 AuthorPa to nikada neće biti moguće u bh…
ZVEZDICA01
23.3.2022 #6 AuthorNeće! Ovom problemu niko ne pristupa ozbiljno, to treba da nam je tema br.1.
GOCA BG
23.3.2022 #7 AuthorKod nas tesko…
TINA
23.3.2022 #8 AuthorMozemo I da probano, ali tesko
Anna
24.3.2022 #9 AuthorIskreno, čisto sumnjam da ćemo videti neko poboljšanje. Ali opet ostavljam prostor da se prijatno iznenadim.