IBM testira čipove sa kojima će baterije telefona trajati četiri puta duže
9.5.2021 10:15 Autor: Vladimir Jokanović
Američka kompanija IBM saopštila je da je napravila značajan proboj u tehnologiji računarskih procesora stvorivši čip veličine 2nm (dva nanometra) u svojoj test laboratoriji. Trenutno su u širokoj upotrebi čipovi od 7nm, a pojedini napredni uređaji koriste čipove 5nm, dok 3nm čipovi još nisu komercijalizovani.
IBM tvrdi da njegov probni čip 2nm ima 45 odsto bolje performanse u odnosu na 7nm čipove, kao i da je energetski efikasniji za 75 procenata, odnosno da troši za toliko manje energije. Kompanija navodi da bi nova tehnologija mogla da produži trajanje baterije mobilnog telefona četiri puta, prenosi BBC.
Industrija računarskih čipova koristi za meru nanometre, što odgovara jednom milijarditom delu metra, za merenje fizičke veličine tranzistora. Manji broj nanometara je pojam koji opisuje nove generacije tehnologije, što označava bolje performanse i manje utrošene snage.
Nove čipove kompanije IBM karakteriše znatno veći broj tranzistora zahvaljujući kompaktnijem dizajnu. Novi čipovi sadrže oko 333 miliona tranzistora po kvadratnom milimetru, dok najnapredniji 5nm čipovi kompanije TSMC sadrže oko 173 miliona tranzistora na istoj površini, a Samsungovi oko 127 miliona, prenosi Verge, pozivajući se na Anand Tech.
TSMC i Samsung proizvode 5nm čipove, dok Intel i dalje pravi 7nm poluprovodnike, a ni od jedne od pomenutih kompanija ne očekuje se da će u dogledno vreme dostići tehnologiju izrade 2nm poluprovodnika. TSCM trenutno razvija 3nm čipove, ali je još u ranoj fazi. Početak masovne proizvodnje 2nm čipova kompanije IBM ne očekuje se pre kraja iduće godine.