MALE PEKARE U PROBLEMU Pad prometa od 70 do 90 odsto

SrbijaVesti

31.3.2020 14:51 Autor: Redakcija Biznis.rs

MALE PEKARE U PROBLEMU Pad prometa od 70 do 90 odsto MALE PEKARE U PROBLEMU Pad prometa od 70 do 90 odsto
Industrija pekarskih proizvoda u Srbiji, koja snabdeva velike trgovinske lance, supermarkete i prodavnice, beleži rast prometa proteklih nedelja jer su „veliki pekari“ preuzeli na... MALE PEKARE U PROBLEMU Pad prometa od 70 do 90 odsto

Industrija pekarskih proizvoda u Srbiji, koja snabdeva velike trgovinske lance, supermarkete i prodavnice, beleži rast prometa proteklih nedelja jer su „veliki pekari“ preuzeli na sebe deo tereta malih lokalnih zanatskih pekara, koje su mahom privremeno zaustavile prodaju hleba i peciva.

Od uvođenja vanrednog stanja zbog pandemije, zanatske pekare beleže gubitak prometa od 70 do 90 odsto i suočavaju se sa gubitkom tržišta, navodi predsednik Unije pekara Srbije Zoran Pralica. Kako kaže, industrijski deo pekarstva Srbije beleži još bolje poslovanje nego u normalnim uslovima, za razliku od malih pekara, od kojih su mnoge morale da budu zatvorene jer su zatvaranjem škola i zabranom izlaska starijima od 65 godina, izgubili oko 60 do 70 odsto kupaca.

„Industrijsko pekarstvo sada beleži porast prometa jer je preuzelo na sebe deo tereta koji su proizvodile male pekare, a zanatsko pekarstvo je doživelo pad prometa od 70 do 90 odsto usled raznih nemogućnosti koje se tiču poslovanja, proizvodnje, plaćanja kirija“, navodi Pralica.

Kako kaže, ovo udruženje čeka predstavljanje državnog paketa mera pomoći privredi, a posebno one mere koje bi olakšale poslovanje malih pekara širom zemlje. Kada su u pitanju državne mere, Pralica ističe da su do sada čuli deo njih i da treba sačekati detaljan plan kako bi se videlo koga i na koji način one obuhvataju.

U sektoru zanatskog pekarstva, problem je, navodi, što su pekare u blizini škola i pijaca morale da zatvore svoja vrata. Pad prometa u tom sektoru je prema njegovoj oceni od 70 do 90 odsto, a broj radnika je sveden na minimum. Pojedine male pekare koje i dalje rade imaju promet od svega 4.000 do 6.000 dinara pa nisu u stanju da plaćaju sve obavezne namete, poput struje, knjigovođe i brojne druge obaveze, objašnjava Pralica. Ističe da je malim pekarama možda i najveći problem što u ovoj situaciji niko nije hteo da im smanji zakupnine lokala pa je, kaže, zamolio predsednika Srbije da im u tom smislu posebno pomogne.

Vlasnik pekare „Grubanoski“ Zoran Grubanoski rekao je za Tanjug da kada je u pitanju snabdevanje, ono funkcioniše dobro, a pekari imaju prednost pri kupovini kvasca i brašna. Pomoglo bi im, kaže, da se privremeno odloži plaćanje računa za Infostan i struju jer sa trenutnim poslovanjem ne mogu redovno da izmiruju sve svoje obaveze. Ukoliko bi dobili brašno iz robnih rezervi i cenu hleba bi spustili, dodaje Grubanoski. On poručuje građanima da će hleba biti dovoljno, a da je ova kriza ponovo pokazala da su mikro preduzeća „kičma svakog društva“.
Grubanoski navodi da bi im dobro došle i dodatne količine rukavica i sredstava za dezinfekciju, ali da očekuje da će u narednim danima taj problem biti rešen.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.