Najviše pritužbi o diskriminaciji vezano za rad i zapošljavanje
3.2.2022 12:03 Autor: Redakcija Biznis.rs 8
Najviše pritužbi o diskriminaciji koje stižu kancelariji Poverenika za zaštitu ravnopravnosti odnose se na rad i zapošljavanje, izjavila je poverenica Brankica Janković.
Na početku korona krize bilo je mnogo pritužbi u vezi sa preraspodelom radnog vremena, određivanjem ili neodređivanjem rada od kuće i sličnih razloga, navela je poverenica Janković, piše Beta, pozivajući se na portal Nezavisnost.org.
Ona navodi da je u ovoj oblasti naročito izražena diskriminacija žena kako po osnovu pola tako i po osnovu bračnog i porodičnog statusa, a situacija je dodatno pogoršana tokom krize izazvane virusom Covid-19.
“Na osnovu pritužbi koje su nam podnete može da se zaključi i da prilikom traženja posla ranjive grupe postaju još ranjivije i podložnije diskriminaciji“, navela je Brankica Janković.
Istakla je da je, iako značajno manje, i dalje prisutna praksa pojedinih poslodavaca da u prijavama, na konkursima i intervjuima za posao, neopravdano uključuju pitanja o porodičnom i bračnom statusu, automatski isključuju mlađe ili starije radnike zbog godina života ili žene samo zato što pretpostavljaju da neće moći da usklade privatne i poslovne obaveze.
„Diskriminacija je prisutna i u toku rada prilikom raspoređivanja na određena radna mesta, napredovanja, ostvarivanja pojedinih prava iz radnog odnosa“, navela je Janković.
Poverenica je upozorila da građani često mešaju mobing i diskriminaciju.
Objasnila je da se ne smatra diskriminacijom pravljenje razlike ako posao zahteva baš posebnost kao poslovi pilota, ronilaca, tenkista, glumaca…
Govoreći o podeli rada na muške i ženske poslove i dužnosti, poverenica je ocenila da se u mlađim generacijam taj jaz smanjuje, naročito kada je reč o većim sredinama, ali da je u ruralnim područjima vrlo evidentna neravnopravna raspodela tzv. kućnih poslova.
Pročitajte još:
U okviru projekta WoBaCa kancelarija Poverenika je sprovela istraživanje „Rodna ravnopravnost i ravnoteža između poslovnog i privatnog života“, koje pokazuje koliko je postizanje ravrnopravnosti za žene teže, ali i koliko se u tome napredovalo.
„Većina žena, čak 82 odsto ispitanih, kaže da su odsustvovale sa rada zbog nege deteta, dok je to pravo koristilo tek 14 odsto anketiranih muškaraca. Žene i dalje provode mnogo više vremena starajući se o deci nego muškarci: 33 odsto žena 10-30 sati na nedeljnom nivou, a 47 odsto muškaraca do 10 sati posvećuje deci“, kazala je Janković.
Poverenica je navela i da „diskriminaciju ne možemo brzo da iskorenimo“ i zato što predrasude i stereotipi žilavo opstaju i prenose se kroz generacije.
N.N.
3.2.2022 #1 AuthorDanas je porazavajuce koliko su prava radnika na porazavajucem nivou, tako da me vise nista ne moze cuditi
Milovan94
3.2.2022 #2 AuthorDiskriminaciju na poslu treba što pre iskoreniti kako bi nam poslovno okruženje bilo što zdravije i korisnije.
VANJA
3.2.2022 #3 AuthorNiko ne treba da trpi maltretiranje na poslu!
STRAHINJA
3.2.2022 #4 AuthorNasledjena logika jos iz komunizma, logicno, steta sto nikako da se maknemo sa mrtve tacke 30+ godina
STRELAC
3.2.2022 #5 AuthorRodna diskrinacija je oduvek postojala i postojace uvek,cak i u mnogo razvijenim zemljama.Razlika je sto je u tim zemljama zakon uglavnom na strani radnika a ne poslodavca.
VILENJAK
3.2.2022 #6 AuthorMislila sam da smo prevazišli ove probleme… Stop nasilju i diskriminaciji!
DANIJELA
3.2.2022 #7 AuthorDiskriminacija postoji,nazalost, samo se nadam da ce je biti sto manje. Da se poslovi ne dele na muske i zenske i da zene ne budu diskriminisane za neke pozicije jer su zene koje planiraju i imaju decu.
DEKSI
4.2.2022 #8 AuthorDiskriminacija ne treba da postoji ni u jednom sektoru, a pogotovo kad je posao u pitanju, svako treba da ima podjednaka prava.