Automobilom na letovanje, gde sipati benzin?

Nema velike uštede na ceni goriva

SrbijaVesti

22.6.2021 16:28 Autor: Miljan Paunović

Nema velike uštede na ceni goriva Nema velike uštede na ceni goriva
I ovog leta, građani prema ceni naftnih derivata odlučuju gde će puniti rezervoar svog automobila na putu ka turističkom centru u kome će letovati.... Nema velike uštede na ceni goriva

I ovog leta, građani prema ceni naftnih derivata odlučuju gde će puniti rezervoar svog automobila na putu ka turističkom centru u kome će letovati.

Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije kaže da se na ceni benzina ne može mnogo uštedeti, dodajući da je kvalitet goriva bitniji. Mićović navodi da naša zemlja ima najbolju kontrolu, piše RTS.

Posle popuštanja stega pandemije, došlo je vreme da možemo da putujemo kolima i do država u okruženju. Mnogi će kalkulacije za letovanje praviti na osnovu cena goriva, jer nije svejedno koliko košta benzin ili dizel u Grčkoj, Severnoj Makedoniji, Bosni i Hercegovini ili Crnoj Gori.

Tomislav Mićović smatra da srpski vozači ne mogu mnogo da uštede na ceni benzina. Navodi da su najviše cene za litar benzina u Grčkoj i Hrvatskoj, oko 1,6 evra, dok je kod nas 1,3.

Prema njegovom mišljenju, građani treba da pune rezervoare svojih vozila u Srbiji, jer je kod nas najbolja kontrola kvaliteta, dodajući da je, s druge strane, svestan da se svako opredeljuje prema ceni.

Što se tiče cene evrodizela, u Srbiji je jedna od najviših u regionu, kaže Mićović ukazujući da to uslovljavaju državne dažbine koje se ugrađuju u krajnji iznos.

Kada bi se iznos dažbina uklonio, videlo bi se da su troškovi za litar evrodizela ujednačeni, dodaje Mićović i naglašava da bi razlike u ceni evrodizela mogle da ponište kursne razlike kad se na primer novac menja u denare ili konvertibilne marke.

Iako je Srbija po ceni benzina na sredini liste zemalja u okruženju, a po koštanju evrodizela u vrhu, Mićović ističe da je ona podložna stalnim promenama.

Navodi da je od početka godine litar evrodizela poskupeo za 16 dinara, zbog rasta troškova naftnih kompanija čiji izdaci rastu zbog cene sirove nafte na berzi.

Očekuje se da će cena nafte na berzi do kraja 2021. godine biti do 75 do 80 dolara po barelu i ukazuje da to zavisi od ponude i potražnje.

Upozorava da ukoliko zemlje OPEK i SAD u slučaju veće potražnje budu oklevale da plasiraju svoje rezerve na tržište, cena barela nafte bi mogla biti veća od navedene prognoze.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.