Novi lokdaun ne bi izdržalo 95 odsto preduzeća
6.3.2021 11:39 Autor: Redakcija Biznis.rs
Novi lokadun ne bi moglo da izdrži 90 do 95 odsto crnogorskih predzeća, saopštio je predsednik Unije poslodavaca Predrag Mitrović, na predstavljanju rezultata istraživanja UPCG.
„Ovo istraživanje je pokazalo ranjivost crnogorske privrede koja ne bi mogla da izdrži novi lokdaun. To se odnosi pre svega na mala i srednja preduzeća i na preduzetnike. Manje-više oko 90 do 95 odsto preduzeća ne bi moglo da izdrži novi lokdaun“, rekao je Mitrović, prenosi Pobjeda.
On je naveo da je ekonomska aktivnost svedena na veoma nizak nivo i beleži pad, naglasivši da turistička sezona mora biti znatno bolja nego lani.
„Ukoliko rezulati turističke sezone ne budu najmanje 70 odsto u porastu to će biti situacija koja će dodatno zabrinjavati i može se očekivati ozbiljniji i veći broj otkaza zaposlenima“, upozorio je Mitrović.
Prema njegovim rečima, istraživanje pod nazivom „Odgovor na krizu Covid-19: izazovi, potrebe i očekivanja crnogorskih preduzeća“, pokazalo je da su firme na neki način opstale i da će moći da se održe još nekoliko meseci.
“Ukoliko vlada ne uspe da sa većim intezitetom pomogne preduzeća, ona će biti prinuđena ili da se zatvaraju ili da iz nužde zatvaraju radna mesta”, rekao je Mitrović.
On je ukazao da je privrednicima i dalje jako otežan pristup kreditima.
“Kreditna podrška će biti neophodna, a bankari koji su članovi UPCG kao bankarsko udruženje, često pominju da imaju problem sa Centralnom bankom, dodao je Mitrović i ocenio da je to „čvorište koje treba hitno rešavati kako bi preduzeća mogla da dobiju ne samo pomoć od vlade već od čitavog sistema”.
Istakao je takođe da poslodavci traže odlaganje PDV i smanjenje poreza i doprinosa na zarade.
Istraživanje je pokazalo da je 90 odsto preduzeća beležilo pad prihoda u četvrtom kvartalu prošle godine u odnosu na isti period 2019.
Samo devet odsto preduzeća je reklo da nije došlo do promene prihoda, dok je dodatnih dva odsto prijavilo rast prihoda. Prosečni pad prihoda za sva anketirana predzeća iznosio je 47 odsto.
Čak 78 odsto firmi je navelo da su im potrebne dodatne mere ekonomske podrške kako bi obezbedile održivost poslovanja tokom krize.
Veliko nezadovoljstvo vladinom podrškom izrazilo je 70 odsto od 312 anketiranih preduzeća, a subvencije za zarade bile su najtraženija vrsta pomoći.