Novi petogodišnji plan ekonomskog razvoja i preuzimanje vlasti u Hong Kongu
12.3.2021 08:56 Autor: Vladimir Jokanović
Najviše kinesko zakonodavno telo usvojilo je rezoluciju o drastičnoj reviziji izbornog sistema u Hong Kongu. Kritičari vlasti u Pekingu navode da je osigurano da samo “patriote“ mogu da vladaju gradom i upozoravaju na gušenje glasa opozicije, dok državni mediji izveštavaju da je odluka u skladu sa principom “patriote upravljaju Hong Kongom” i da obezbeđuje dugotrajni mir i prosperitet Hong Konga.
Redovno godišnje, 4. zasedanje Svekineskog narodnog kongresa (SNK) 13. saziva, obeležila je podrška najnovijem petogodišnjem ekonomskom planu Komunističke partije. Za rezoluciju o Hong Kongu glasalo je 2.895 od 2.897 delegata, a njeno usvajanje ispraćeno je višeminutnim aplauzom, prenosi South China Morning Post.
Iako SNK nikada nije odbio predlog, margina sa kojom je usvojena rezolucija smatra se pokazateljem podrške koju je dobio predlog. SNK je prošle godine odobrio predlog zakona o nacionalnoj bezbednosti u Hong Kongu sa 2.878 glasova “za“ i jednim “protiv“, uz šest uzdržanih.
Rezolucija SNK najveća je promena izbornog sistema Hong Konga od njegovog povratka u nadležnost Kine 1997. godine. Kineska državna agencija Xinhua potvrdila je ubrzo nakon glasanja da će prema novom izbornom sistemu članovi SNK i savetodavne Kineske narodne političke konferencije biti u Izbornom odboru kada se bude birao lider Hong Konga iduće godine.
Kongres je odobrio nacrt najnovijeg petogodišnjeg plana ekonomskog razvoja, pozivajući Kinu da se više oslanja na domaći razvoj ključnih tehnologija kako bi smanjila zavisnost od SAD i evropskih država, kada je reč o inovacijama. Planom je takođe zacrtano jačanje domaće potrošnje i smanjenje ekonomskog oslanjanja na izvoz robe nižeg kvaliteta, prenosi Deutsche Welle.
Kineski premijer Li Kećijang rekao je novinarima po završetku zasedanja da je otvaranje više od 11 miliona novih radnih mesta u gradovima, glavni prioritet vlade u 2021. godini. On je takođe istakao da Kina teži ekonomskom rastu višem od šest odsto u 2021.
Rast BDP Kine u prošloj godini bio je 2,3 odsto što je najsporiji tempo u poslednjih 40 godina. Ipak, Kina je jedina velika ekonomija sveta koja je ojačala prošle godine, a rast BDP u poslednjem kvartalu 2020. bio je na nivou pre početka pandemije.
Kineski predsednik Si Đinping, za koga Kineski međunarodni radio kaže da je poznat je po svojoj dubokoj ljubavi prema književnosti i rečima prožetim mudrošću iz tradicionalne kineske kulture prisustvovao je završetku zasedanja. On je citirao deo pesme Mao Cedunga u kome se navodi da su duhovno najbogatiji oni koji naporno rade.
Veštačka inteligencija u službi sadnje jagoda
Jedan od izazova sa kojim se suočavaju kineske kompanije za e-trgovinu je snabdevanje 1,4 milijarde stanovnika voćem i povrćem, zbog čega se menjaju vekovne poljoprivredne prakse za potrebe rastućih mreža prehrambene industrije. Samodovoljnost u proizvodnji hrane već godinama je “najvažnije državno pitanje“, a potreba za modernizacijom 200 miliona malih farmi postala je hitna tokom pandemije zbog prekida u logistici.
Neke od najvećih privatnih kompanija uključujući Alibaba Group Holding Ltd. pridružili su se držvnim naporima da pomognu uzgajivačima da pojačaju proizvodnju, poboljšaju kvalitet hrane i smanje cene, prenosi Yahoo Finance. Za gigante e-trgovine to je način da ojačaju svoje uporište na tržištu hrane, koje bi 2023. godine trebalo da vredi više od 120 milijardi dolara. Alibaba već preuzima značajne delove najvećih domaćih lanaca za maloprodaju hrane.
U Fuđijanu na istočnoj obali zemlje kompanija Alibaba je uzgajivače piletine opremila “pametnim“ narukvicama koje prate zdravlje njihove živine, dok je JD.com Inc. instalirao senzore uzgajivačima pirinča na severu Kine, kako bi u realnom vremenu imali uvid u stanje navodnjavanja. U Junanu na zapadu zemlje naučnici su se udružili sa kompanijom Pinduoduo Inc. kako bi iskoristili veštačku inteligenciju za automatizaciju sadnje jagoda.