NOVI TARIFNI REŽIM LONDONA PKS objavila dokument sa uslovima trgovanja sa Britancima
1.6.2020 14:10 Autor: Vladimir Jokanović
Povodom novog tarifnog režima Vlade Velike Britanije, Privredna komora Srbije objavila je na sajtu integralnu verziju dokumenta „Globalna tarifa Ujedinjenog kraljevstva“, koji sadrži pojedinosti o novim uslovima trgovine sa Londonom od 1. januara 2021. godine.
Dokument može biti dragoceni vodič za privednike u Srbiji koji trguju sa Velikom Britanijom, a PKS je pored toga objavila i statističke podatke o trgovinskoj razmeni između dve zemlje. Prošle godine vrednost ukupne spoljnotrgovinske robne razmene Srbije i Velike Britanije iznosila je 557,4 miliona evra, uz povećanje od 7,5 odsto u odnosu na 2018. godinu. Robna razmena je obeležena suficitom u vrednosti 93,8 miliona evra (povećanje suficita više od 3,5 puta u odnosu na 2018.).
Procenat pokrivenosti uvoza sa izvozom, za ovaj period je bio 140,5 (najveći procenat do sada od 2013. godine). Zaključno sa 2019. godinom, iz Srbije u Veliku Britaniju je izvezeno robe u vrednosti od 325 miliona evra (povećanje od 20,6 odsto u odnosu na 2018. godinu). Za isti period, u Srbiju iz Velike Britanije je uvezeno robe u vrednosti od 232 miliona evra (smanjenje od sedam odsto u odnosu na 2018. godinu).
Najvažniji izvozni proizvodi iz Srbije u Veliku Britaniju su automobilske gumee, setovi provodnika za startovanje vozila, cirkulacione pumpe za grejne sisteme i smrznute maline. Najvažniji uvozni proizvodi u Srbiju iz Velike Britanije su lekovi, automobili i profili od nikla, navodi PKS.
Velika Britanija je izašla iz EU krajem januara ove godine, ali će nastaviti da primenjuje tarifni program EU tokom tranzicionog perioda, koji treba da se završi 31. decembra 2020. Što se tiče najvažnijih promena, novi britanski režim zaokružuje tarife do standardizovanih procenata, oslobađajući se svih tarifa nižih od dva odsto. Velika Britanija će se takođe osloboditi komplikovane „Merne tablice EU za poljoprivredne proizvode“, tako da će izbaciti iz upotrebe na hiljade detalja koje smatra „nepotrebnim tarifnim varijacijama za proizvode“.
Nova tarifa će obezbediti da se 60 odsto trgovine Velike Britanije obavlja kroz bescarinski režim prema uslovima Svetske trgovinske organizacije ili kroz postojeći sistem trgovinskih preferencijala. Britanska Vlada navela je da će zadržati tarife na poljoprivredne proizvode kao što su jagnjetina, govedina i živina, carine od 10 odsto na automobile, zatim tarife na brojne keramičke proizvode, kao i deo tarifa za podršku uvozu iz najsiromašnijih zemalja sveta koje imaju preferencijalni pristup britanskom tržištu.