Rok u kome građani sa boljim primanjima moraju da podnesu prijavu se približava

Obveznici godišnjeg poreza na dohodak u prijavi računaju i namete čije je plaćanje država odložila

PoreziPreduzetnikSrbijaVesti

13.4.2021 16:10 Autor: Gordana Bulatović

Obveznici godišnjeg poreza na dohodak u prijavi računaju i namete čije je plaćanje država odložila Obveznici godišnjeg poreza na dohodak u prijavi računaju i namete čije je plaćanje država odložila
Svi građani koji su u prošloj godini imali primanja iznad 2.987.424 dinara dužni su da, u toku narednih mesec dana, filijali Poreske uprave na... Obveznici godišnjeg poreza na dohodak u prijavi računaju i namete čije je plaćanje država odložila

Svi građani koji su u prošloj godini imali primanja iznad 2.987.424 dinara dužni su da, u toku narednih mesec dana, filijali Poreske uprave na teritoriji gde žive, odnosno gde su prijavljeni, podnesu poresku prijavu za plaćanje godišnjeg poreza na dohodak građana. To mogu da urade elektronski, ukoliko imaju registrovan elektronski potpis, slanjem poštom ili predajom na arhivu nadležne filijale. Zakonski rok je 15. maj, ali kako je 17. maj prvi radni dan nakon vikenda, to je ujedno i poslednji dan za predaju prijava. Rešenja se očekuju već tokom juna.

Iznos neoporezivog dela dohotka jednak je visini trostrukog iznosa prosečne godišnje zarade po zaposlenom u Republici Srbiji, u 2020. godini, a koja je prema informacijama Republičkog zavoda za statistiku bila 995.808 dinara.

Poreznici upozoravaju da je poresku prijavu sa priloženom dokumentacijom važno podneti, nezavisno od toga da li sam obveznik procenjuje, da možda ne treba da plati porez na godišnji prihod građana. O tome će odlučiti poreznici, posebno izdatim rešenjem.

Iz Ministarstva finansija ističu i „da obveznici godišnjeg poreza na dohodak građana za prošlu godinu, po osnovu čijih zarada, odnosno prihoda od samostalne delatnosti je neka firma ili preduzetnik ostvarila pravo na odlaganje plaćanja poreza i doprinosa za prošlu godinu, za potrebe utvrđivanja godišnjeg poreza na obrascu poreske prijave, iskazuju podatke koji sadrže i iznose poreza i doprinosa za koji je privredni subjekt ostvario pravo na odlaganje nameta u prošloj godini”. Praktično, građani iskazuju svoje bruto prihode i na obračun njihove moguće obaveze prema državi ne utiče to da li će isplatilac svoje obaveze plaćati u ratama u naredne dve godine ili ne.

Inače, namet se utvrđuje na osnovu podataka iz poreske prijave, ali i poslovnih knjiga i drugih podataka koji su od značaja za utvrđivanje obaveze. U tom smislu, poreznici koriste sve dostupne baze, pa se često dešava da obveznici budu iznenađeni podacima koje nadležni u Poreskoj upravi poseduju.

Za poreskog obveznika koji je u prošloj godini imao oporezivi dohodak veći od 5.974.848 dinara, primenjuje se poreska stopa od 10 odsto. Ukoliko je imao prihode iznad ovog iznosa, do te sume primenjuje se stopa od 10 odsto, a na sve iznad – stopa od 15 odsto.

Obveznik godišnjeg poreza na dohodak građana ima pravo na lične odbitke, koji iznose za poreskog obveznika – 40 odsto od prosečne godišnje zarade po zaposlenom, odnosno 398.323 dinara, kao i za izdržavanog člana porodice – 15 odsto od prosečne godišnje zarade po zaposlenom, po članu, što iznosi 149.371 dinara.

U slučaju da su obvezniku godišnjeg poreza na dohodak građana u toku prošle godine plaćeni doprinosi iz osnovice koja prelazi iznos najviše godišnje osnovice doprinosa od 4.423.080 dinara, podnosilac poreske prijave ima pravo na povraćaj više plaćenog iznosa doprinosa, u skladu sa Zakonom o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje. Međutim, taj iznos za koji mu se vrši povraćaj, ulazi u osnovicu za plaćanje godišnjeg poreza na dohodak građana.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.