Od 2023. godine obavezna standardizacija u prikazivanju najtrgovanijih kriptovaluta
26.8.2021 08:14 Autor: Gordana Bulatović
Oznake za identifikaciju bitcoina, ethereuma i druge kripto imovine biće lansirane u septembru, što je još jedan pokazatelj kako ovo brzorastuće, neregulisano tržište prihvata obeležja standardizovanog investiranja.
Sposobnost praćenja kriptovaluta postala je glavna briga za regulatore jer je tržište sklono naduvavanju u aprilu dostiglo rekordnu kapitalizaciju od 2.000 milijardi dolara, doživelo izrazitu nestabilnost, a posledično i upozorenja centralnih banaka da bi investitori mogli izgubiti značajna sredstva.
Pojedinačne akcije i finansijski derivati već su dobili jedinstveni identifikacioni broj koji omogućava regulatorima i učesnicima na tržištu da identifikuju, prate i kvantifikuju rizike od trgovanja, piše agencija Reuters.
Novi identifikatori digitalnih tokena ili DTI biće registrovani u DTI Fondaciji, neprofitnoj jedinici Etrading Software-a, fintech kompanije koja pruža tržišnu infrastrukturu.
Kako sektor kripto imovine raste, regulatorima i tržištu će biti potrebni identifikatori da bi ga bolje pratili, ističe partner u kompaniji Etrading Software, Sasan Daneš (Sassan Danesh).
DTI će stvoriti most između tradicionalnih hartija od vrednosti i novog simboličkog sveta, koristeći norme globalne Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO) koje će biti finalizovane do kraja septembra.
Tada će DTI registar zvanično izdati identifikatore za 100 najvažnijih kripto imovina i tokena koji predstavljaju više od 80 odsto trenutnog kripto tržišta i uključuju bitcoin, ethereum, dogecoin i ripple, rekao je Daneš, prenosi Reuters. Identifikatori će takođe olakšati poređenje koje berze nude najbolje cene za određenu kripto imovinu, dodaje.
Pročitajte još:
Identifikatori zasnovani na ISO standardima već se koriste za izveštavanje regulatornih tela o trgovanju vrednosnim papirima i derivatima, kako bi se uočile zloupotrebe na tržištu i pravovremeno obezbedila reakcija na rizike, a Daneš očekuje da će DTI dovesti do sličnog zahteva za kripto transakcije.
„Apsolutno vidimo da će postojati regulatorni mandat za izveštavanje o digitalnoj imovini, a to je posledica veličine digitalnog tržišta, što regulatori sada ne mogu zanemariti“, rekao je Daneš.
S obzirom na vreme potrebno za ugradnju DTI-na tržišta, kraj 2023. godine bi verovatno bio najraniji praktičan datum za uvođenje obaveznog izveštavanja.
IT sistemi velikih investitora već upućuju na identifikatore zasnovane na ISO-u, a dodavanje DTI-ja ne bi predstavljalo značajnu ponovnu kalibraciju, što bi olakšalo dodavanje digitalnih sredstava.
„Finansijske institucije kada žele da dodaju digitalnu imovinu u opseg klasa imovine kojima su voljne da trguju, službenik za usklađenost propisa ne želi da donosi potpuno nove politike, a DTI se uklapa jer je deo iste, već postojeće porodice ISO standarda“, objašnjava Daneš.