Oko 123 miliona ljudi u svetu do sada obolelo od korone
19.3.2021 16:49 Autor: Julijana Vincan
Do sada je korona virusom u svetu zaraženo blizu 123 miliona ljudi, dok je preminulo ukupno više od 2,7 miliona, a izlečeno skoro 99 miliona pacijenata, pokazuju podaci sajta Worldometer. Aktivnih slučajeva ima oko 21 milion, od kojih se 0,4 odsto nalaze u ozbiljnom ili kritičnom stanju, odnosno njih 89.304.
Najviše obolelih od Covid-19 ima u Sjedinjenim Američkim Državama, blizu 30,4 miliona. Slede Brazil, Indija, Rusija i Velika Britanija. U SAD takođe ima i najviše preminulih – 552.475, a potom u Brazilu, Meksiku, Indiji i Velikoj Britaniji.
U Evropi, posle Rusije u kojoj je do sada ukupno inficirano više od 4,4 miliona ljudi, najveći broj slučajeva imaju Velika Britanija, Francuska, Italija i Španija. Ipak, najviše preminulih od korona virusa na starom kontinentu registrovano je u Velikoj Britaniji, gde ima skoro 126.000 žrtava. Potom po broju preminulih u Evropi slede Italija (103.855), Rusija (94.267), Francuska (91.679) i Nemačka (74.878).
Vakcinisanje širom sveta
Trka za vraćanjem u normalne životne tokove pre pandemije, podrazumeva masovno vakcinisanje stanovništva. Za sada zemlja koja je i najpogođenija najvećim brojem zaraženih i umrlih od korona virusa, vakcinisala je najveći broj građana. SAD su do sada imunizovale više od 115,73 miliona ljudi, slede Kina (64,98 miliona), Indija (39,34 miliona), Velika Britanija (27,61 miliona), Brazil (13,01 miliona).
Trenutno, kada je reč o zemljama koje su imunizovale najveći broj građana po stopi na stotinu stanovnika, prvi je Izrael sa 111,27 odsto, slede Ujedinjeni Arapski Emirati (70,58 procenata), Čile (42,46 odsto), Velika Britanija (40,68 procenata), Bahrein (36,08 odsto), SAD (34,6 procenata) i Srbija (31,04 procenata).
Očekuje se izveštaj o poreklu korona virusa
Šef tima Svetske zdravstvene organizacije, Peter Ben Embarek, koji sa kineskim kolegama dorađuje dugo očekivani izveštaj o poreklu korona virusa, priznao je da bi se njegovi autori mogli suočiti sa pritiscima, ali i insistirao da će konačni rezultat biti izraz jednoglasnog stava svih naučno orijentisanih članova tima.
Ben Embarek, stručnjak za bezbednost hrane i bolesti koje sa životinja prelaze na ljude, izjavio je da se naučni tim nada da će izveštaj, koji sada sadrži oko 280 stranica sa grafikonima, datumima i prilozima, biti spreman za objavljivanje sledeće nedelje. Izveštaj je studija u prvoj fazi koju će, kako se očekuje, pratiti detaljniji izveštaj u okviru smernica koje su postavili kineski zvaničnici i tim SZO.
Vodeći međunarodni tim stručnjaka od 10 članova prilikom posete Kini u januaru i februaru, priznao je da su se politički pritisci nadvili nad pandemijom, dodajući da je moguće da će biti pritisaka i s desna i s leva.
Proizvođači cepiva mogu sami proglasiti kraj pandemije i podići cene
Vodeći proizvođači vakcina nameravaju da povećaju njihove cene nakon što u finansijsko-ugovornom smislu proglase kraj pandemije. Farmaceutske kompanije koje stoje iza nekih od najpoznatijih cepiva pregovarale su o planovima za povećanje cena.
Tako su Johnson & Johnson, Moderna i Pfizer saopštili investitorima da će u relativno bliskoj budućnosti nastojati da povećaju cene po dozi cepiva. Na taj korak će se odlučiti kada same proglase kraj pandemije, na šta neke kompanije imaju ugovorno pravo, piše Sky News.