OPTIMISTIČNIJA PROCENA SLOVENAČKOG BDP ZA OVU GODINU Vlada predviđa pad od 7,6 odsto ako se ne desi drugi talas epidemije
25.6.2020 10:59 Autor: Ljiljana Begović
Slovenački BDP ove bi godine mogao pasti za 7,6 posto, procena je koju je iznela vladina kancelarija za makroekonomske analize i razvoj (UMAR), koji je time ublažio svoju procenu s početka maja o padu za 8,1 posto.
Za iduću godinu UMAR predviđa rast slovenačkog BDP od 4,5 posto i postupni oporavak za dve godine, pod uslovom da na jesen ne počne drugi talas epidemije Covid-19.
Zvaničnici iz UMAR, rekli su da se najveći pad ekonomske aktivnosti očekuje u drugom tromesečju ove godine, od 13 do 15 posto.
„Nesigurnost ostaje velika, a dubina pada i brzina oporavka i dalje će zavisiti od epidemioloških prilika, kao i brzini i opsega mera koje se donose na nacionalnom i na nivou Evropske unije“, istakla je direktorka UMAR Maja Bednaš.
Prema najnovijim prognozama, očekuje se da će privatna potrošnja ove godine pasti za 6,9 posto, a sledeće godine porasti za 4 posto. Državna potrošnja će ove godine, kako se očekuje, porasti 3 posto, što je posledica zaduživanja zbog subvencija i potpore privredi i građanima tokom epidemije. Sledeće godine očekuje se rast državne potrošnje od 0,7 posto.
Prema najnovijim procenama koje je objavio UMAR, investicije će u Sloveniji ove godine biti smanjene za 15,5 posto, a iduće povećane za 10 posto.
Očekuje se i pad izvoza roba i usluga u ovoj godini za 15,9 posto, a uvoza za 16,2 posto, dok bi iduće godine izvoz trebao porasti za 9,7 posto, a uvoz roba i usluga porasti za 10,1 posto.
Prosečan broj nezaposlenih u ovoj će godini biti oko 94.600, a stopa registrovane nezaposlenosti 9,8 posto.
Bednaš je upozorila da su neizvesnosti i rizici još većeg pada BDP u ovoj godini i dalje veliki, jer se može desiti još jedan talas epidemije i ponovo uvođenje strožih mera za ograničavanje širenja korona virusa.
„Pad BDP mogao bi se produbiti za još dva do tri postotna boda, a stečajevi i veća nezaposlenost uticali bi i na sporiji oporavak sledeće godine“, rekla je.
Međutim, dodaje i kako u slučaju skorog razvoja i dostupnosti vakcine ili leka ili uspešnog trajnog obuzdavanja širenja virusa postoji i mogućnost bržeg oporavka aktivnosti nego što se trenutno predviđa.