PAD PROIZVODNJE U BIH U APRILU Najgore prošla prerađivačka industrija sa minusom od 25 odsto

BiznisRegionVesti

27.5.2020 12:09 Autor: Ljiljana Begović

PAD PROIZVODNJE U BIH U APRILU Najgore prošla prerađivačka industrija sa minusom od 25 odsto PAD PROIZVODNJE U BIH U APRILU Najgore prošla prerađivačka industrija sa minusom od 25 odsto
Ukupna desezonirana industrijska proizvodnja u Bosni i Hercegovini u aprilu u poređenju sa martom ove godine manja je za 6,2 posto, dok u odnosu... PAD PROIZVODNJE U BIH U APRILU Najgore prošla prerađivačka industrija sa minusom od 25 odsto

Ukupna desezonirana industrijska proizvodnja u Bosni i Hercegovini u aprilu u poređenju sa martom ove godine manja je za 6,2 posto, dok u odnosu na april prošle godine beleži pad za 15,9 posto, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH.

U prva četiri meseca pad industrijske proizvodnje bio je -6,9 posto u odnosu na isti period godinu ranije. Najveći pad proizvodnje u aprilu u odnosu na isti mesec lani registrovan je u prerađivačkoj industriji i iznosio je 24,9 posto.

U okviru prerađivačke industrije, u proizvodnji baznih metala pad je bio -40,9 posto, u proizvodnje mašina i opreme – 25,1 posto, u proizvodnji tekstila – 40,3 posto, dok je pad u proizvodnji prehrambenih proizvoda iznosio -6,1 nakon rasta u prethodnom mesecu od 1,7 posto.

Foto: Shutterstock.com

U proizvodnji i snabdevanju električnom energijom i gasom zabeležen je pad industrijske proizvodnje od 1,1 posto, dok je rast jedino registrovan u području vađenja ruda i kamena za 15,3 posto, piše indikator.ba.

Kada je reč o glavnim industrijskim grupama, proizvodnja energije u aprilu ove godine u poređenju sa aprilom lani veća je za 2,7 posto, dok je proizvodnja intermedijarnih proizvoda manja za 16,6 posto.

Proizvodnja netrajnih proizvoda za široku potrošnju manja je za 22,2 posto, kapitalnih proizvoda za 32,3 posto, a proizvodnja trajnih proizvoda za široku potrošnju manja je za 64,6 posto.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.