Oštra promena trendova u investiranju

Pobednici pandemije izgubili 1.500 milijardi dolara

PoslovanjeSvetVesti

8.5.2024 15:47 Autor: Vladimir Jokanović 3

Pobednici pandemije izgubili 1.500 milijardi dolara Pobednici pandemije izgubili 1.500 milijardi dolara
Pedeset korporacija koje se smatraju „pobednicama“ pandemije Covid-19 izgubilo je oko 1.500 milijardi dolara na tržišnoj vrednosti od kraja 2020. godine, jer investitori okreću... Pobednici pandemije izgubili 1.500 milijardi dolara

Pedeset korporacija koje se smatraju „pobednicama“ pandemije Covid-19 izgubilo je oko 1.500 milijardi dolara na tržišnoj vrednosti od kraja 2020. godine, jer investitori okreću leđa mnogim akcijama koje su eksplozivno porasle tokom blokada i rada od kuće.

Prema podacima koje je predstavio S&P Global, tehnološke grupe dominiraju listom od 50 kompanija sa tržišnom vrednošću većom od 10 milijardi dolara koje su ostvarile najveći procenat rasta u 2020. godini. Međutim, ovi pandemijski pobednici zajedno su izgubili više od trećine svoje ukupne tržišne vrednosti, što je ekvivalentno 1.500 milijardi dolara, prema računici koju je objavio Financial Times.

Kompanija za video konferencije Zoom, čije su akcije porasle 765 odsto u 2020. godini, jer se masovno prelazilo na rad na daljinu, jedan je od najvećih gubitnika. Vrednost njenih akcija opala je oko 80 procenata, što je ekvivalentno gubitku tržišne vrednosti od 77 milijardi dolara, od kraja te godine.

Proizvođač kućnih bicikala za vežbanje Peloton takođe je veliki gubitnik, sa padom akcija od 97 procenata od kraja 2020. godine, što je ekvivalentno gubitku tržišne vrednosti od oko 43 milijarde dolara. U procentima gledano, kompanija Tesla bila je najveći pobednik 2020. godine. Tržišna vrednost proizvođača električnih automobila skočila je za 787 procenata, dostigavši 669 milijardi dolara do kraja decembra 2020. godine, ali se od tada smanjila na 589 milijardi dolara.

Ovi gubici dolaze usled oštre promene trendova. Video konferencije i online kupovine, koje su bile podstaknute blokadama, pokazali su se manje trajnim trendom nego što se očekivalo, jer se više radnika seli nazad u kancelarije, a visoke kamatne stope i troškovi života smanjuju potražnju za e-trgovinom.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.