RAST TEHNOLOŠKIH KOMPANIJA UBRZAN PANDEMIJOM Trend je nezaustavljiv, ocenio Gujaničić za Biznis.rs

BerzaHi-techIzdvajamoLifestyleNovacSvetVesti

26.10.2020 15:23 Autor: Vladimir Jokanović 2

RAST TEHNOLOŠKIH KOMPANIJA UBRZAN PANDEMIJOM Trend je nezaustavljiv, ocenio Gujaničić za Biznis.rs RAST TEHNOLOŠKIH KOMPANIJA UBRZAN PANDEMIJOM Trend je nezaustavljiv, ocenio Gujaničić za Biznis.rs
Tehnološke kompanije su proteklih desetak godina uveliko pretekle klasične biznise, kako po pitanju generisanja prihoda i profita, tako i po vrednovanju. Ovaj trend je... RAST TEHNOLOŠKIH KOMPANIJA UBRZAN PANDEMIJOM Trend je nezaustavljiv, ocenio Gujaničić za Biznis.rs

Tehnološke kompanije su proteklih desetak godina uveliko pretekle klasične biznise, kako po pitanju generisanja prihoda i profita, tako i po vrednovanju. Ovaj trend je ubrzan pandemijom jer su njome dodatno naglašene prednosti digitalizacije i njena sve veća primena, ocenio je u izjavi za Biznis.rs Nenad Gujaničić, glavni broker kompanije Momentum Securities ad Novi Sad.

Rast vrednosti berzanskog indeksa Nasdaq Composite u kome je izlistano 100 vodećih kompanija iz tehnološkog sektora, slikovito ilustruje ovaj trend. Nasdaq je u junu ove godine prvi put probio granicu vrednosti 10.000 bodova, a sada se približava brojki 12.000. Prošle godine u ovo vreme, Nasdaq je vredeo nešto više od 8.000 bodova.

Iza impresivnog rasta pomenutog indeksa stoji ogromno povećanje vrednosti kompanija, kao što je Apple, koja je ostvarila 11 odsto veće prihode u 3. kvartalu fiskalne 2020. u poređenju sa istim tromesečjem prošle godine. Apple je ostvario kvartalni prihod u iznosu 59,7 milijardi dolara.

Kada je reč o zaradama investitora malo je kompanija koje su bile uspešne kao Amazon. Vrednost akcija Amazona porasla je u ovoj godini za ogromnih 75 odsto. Procenjena tržišna vrednost Amazona je oko 1.166 milijardi dolara. Sličnu sliku pružaju i rezultati ostalih takozvanih Big Tech kompanija, kao što su Google, Facebook ili Tesla, a nema nagoveštaja da će se ovaj trend promeniti.

„Ovaj trend je verovatno nezaustavljiv, dok će na tom dugoročnom putu rasta verovatno biti korekcija u vrednovanju IT kompanija. Verovatno će najveći test visokih valuacija IT kompanija biti normalizacija privreda nakon okončanja pandemije kada bi trebalo da se fokus pomeri na klasične biznise“, ocenio je Gujaničić.

Prema njegovim rečima poslednji put kada su tehnološke kompanije bile izrazito dominantne bilo je za vreme Internet buma 2001. godine kada se desilo pucanje investicionog mehura koji je ulagače godinama potom držao dalje od ovog sektora. Gujaničić je naveo da je u odnosu na to vreme sada drugačije to što je „mnogo opipljivije poslovanje najvećih tehnoloških kompanija (visoki rast prihoda i profitabilnosti) zasnovano na njihovoj dominaciji u mnogim aspektima poslovanja.“

Zbog toga je teško oceniti do kada će trajati IT era, dok je prilično izvesno da se neće završiti krahom poput dotcom biznisa, veruje naš sagovornik. On je istakao da bi svaka eksalacija sukoba između Kine i SAD (kao što je bio slučaj u nedavnom carinskom ratu) mogla u velikoj meri da podrije globalni rast, a posebno tehološke kompanije koje mahom gravitiraju ka Kini i SAD.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...