Nedovoljno razvijen i lovni turizam

Broj lovaca u Srbiji u znatnom padu, mladi bez interesovanja za ovaj hobi

AgrobiznisSrbija

20.4.2024 16:36 Autor: Miljan Paunović 27

Broj lovaca u Srbiji u znatnom padu, mladi bez interesovanja za ovaj hobi Broj lovaca u Srbiji u znatnom padu, mladi bez interesovanja za ovaj hobi
U Srbiji u delatnosti lov, traperstvo i odgovarajuće uslužne delatnosti posluje 35 firmi, a njihovi ukupni prihodi u 2022. godini iznosili su 100 miliona... Broj lovaca u Srbiji u znatnom padu, mladi bez interesovanja za ovaj hobi

U Srbiji u delatnosti lov, traperstvo i odgovarajuće uslužne delatnosti posluje 35 firmi, a njihovi ukupni prihodi u 2022. godini iznosili su 100 miliona dinara (100.425.000).

Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, prihodi su u 2020. iznosili 58.158.000 dinara, a godinu dana kasnije 78.631.000 dinara, što ukazuje na postepen rast ovog sektora.

Centar za unapređenje lovstva i lovnog turizma iz Novog Sada zabeležio je najveći prihod u 2022. godini od 27.834.000 dinara, a oni su u 2023. porasli na više od 32 miliona dinara. EBITDA ovog preduzeća u 2022. godini iznosila je 1.089.000 dinara, da bi u 2023. zabeležila pad na 765.000 dinara.

Na drugom mestu od 20 najbolje rangiranih preduzeća po prihodima nalazi se Ferox Field iz Salaša sa ostvarenih 11.725.000 dinara, te i oni beleže rast u odnosu na godinu ranije. Treće je Privredno društvo Fazanerija iz Uba, čiji su ukupni prihodi u 2022. iznosili 9.557.000 dinara, i oni su u odnosu na 2021. u rastu za nekih 3,5 miliona dinara.

Privredno društvo Vojvođanski lovac za razvoj lovstva iz Novog Sada imalo je ukupne prihode od 9.307.000 dinara, i oni su u blagom rastu u odnosu na 2021. godinu.

Foto: Pixabay

Milenko Zeremski, direktor ovog privrednog društva, kaže za Biznis.rs da uglavnom imaju poznate klijente – to su lovačka udruženja sa područja Vojvodine, i za njih rade planska dokumenta.

„Takođe, gde nemaju upravnika lovišta, odnosno stručno lice, neko od nas radi po ugovoru i to nam je osnovna delatnost. Mi nemamo prostora da širimo posao dalje, limit je dostignut. Kriza nije zaobišla i nas, gledamo da izađemo lovačkim udruženjima u susret, te je cenovnik naših usluga prihvatljiv za njih. Skromni smo i što se tiče naših plata“, objašnjava naš sagovornik.

Zeremski smatra da lovni turizam, koji takođe spada u njihove usluge, nije dovoljno razvijen u Srbiji, odnosno nije na zavidnom nivou.

„Uglavnom se odvija sporadično, sa sitnom divljači i kada je sezona srndaća, nije ni blizu kao nekada. Trebalo bi povećati fondove divljači, a poteškoća je i to što nismo u Evropskoj uniji – to otežava određene procedure oko unošenja oružja, iznošenja divljači…“, ističe Milenko Zeremski.

Najuspešnija preduzeća u delatnosti lov, traperstvo i odgovarajuće uslužne delatnosti
Naziv preduzećaUkupni prihodiRezultat poslovanja
CENTAR ZA UNAPREĐENjE LOVSTVA I LOVNOG TURIZMA DOO27.834.000,001.089.000,00
DOO FEROX FIELD Salaš11.725.000,0086.000,00
PRIVREDNO DRUŠTVO FAZANERIJA DOO UB9.557.000,00120.000,00
VOJVOĐANSKI LOVAC DOO NOVI SAD9.307.000,00357.000,00
DOO ŽDP TURIĆANIN Odžaci6.648.000,001.162.000,00
SAFARI-EHA DOO6.628.000,00528.000,00
MR DOO KNJAŽEVAC, JAKOVAC, BELJIČI4.749.000,001.355.000,00
SAFARI INTERNATIONAL DOO SREMSKA KAMENICA3.716.000,00-2.177.000,00
JELEN CIC D.O.O.3.029.000,00-6.000,00
LOVSTVO DOO2.289.000,00-283.000,00
DIANA2.218.000,00-250.000,00
DOO AGRO-HUNTING STARA MORAVICA2.202.000,00-522.000,00
InterLov doo1.655.000,00124.000,00
VANA ZAKLOPAČA1.302.000,008.000,00
VOJVODINA HOBBY DOO NOVI SAD1.138.000,0052.000,00
GOLDEN DEER INTERNATIONAL DOO1.067.000,008.000,00
JAREBICA DOO TEMERIN883.000,00164.000,00
Banatski lovac doo Rusko Selo826.000,0012.000,00
LOVOAZA DOO KULPIN735.000,004.000,00
MECINOVIĆ DOO618.000,00-400.000,00
CompanyWall Finansijski Asistent *svi podaci su za 2022. godinu, u dinarima

On dodaje da je slabo interesovanje mladih za ovu delatnost i ovaj hobi – više su okrenuti kompjuterima nego prirodi.

„Naši klijenti i članovi saveza su stariji ljudi. Ovakva situacija nije samo kod nas, u Italiji je broj lovaca prepolovljen. Tome doprinosi i propaganda protiv lova, zbog ubijanja životinja“, objašnjava Zeremski.

Na petom mestu naše liste nalazi se ždp Turićanin iz Odžaka sa ukupnim prihodima u 2022. godini od 6.648.000 dinara. Dalje sledi Safari-Eha iz Futoga sa ostvarenih 6.628.000 dinara, a nisu mnogo odstupali ni u periodu od dve godine ranije.

EBITDA u 2020. godini za sva preduzeća iz ove delatnosti iznosila je 1.344.000 dinara, da bi tokom 2021. zabeležila rast na 3.761.000 dinara, a u 2022. godini bila u manjem padu i iznosila 3.432.000 dinara.

Od 20 analiziranih preduzeća, čak deset nema nijednog zaposlenog radnika.

  • LENA

    20.4.2024 #1 Author

    . Ovi podaci ukazuju na potrebu za daljim razvojem i promocijom ove delatnosti kako bi se očuvala tradicija lova u zemlji.

    Odgovori

    • zmau

      21.4.2024 #2 Author

      bukvalno nema nikakve potrebe

      Odgovori

  • FILIP07

    20.4.2024 #3 Author

    Pametna omladina nece da ubijaju neduzne zivotinje,da se ja pitam ja bi ukinuo sva lovacka dustva

    Odgovori

  • Odlicno

    20.4.2024 #7 Author

    Sto manje ubijanja zivotinja to bolje. Manje i oruzja

    Odgovori

  • SHALIMAR

    20.4.2024 #8 Author

    Starije generacije uglavnom su lovci,mlade generacije to ne zanima…

    Odgovori

  • ZVONČICA

    20.4.2024 #10 Author

    Sa jedne strane je to dobro,sa jedne lose

    Odgovori

  • LENA

    21.4.2024 #11 Author

    Možda bi bilo korisno razmotriti strategije za privlačenje novih generacija i unapređenje ovog sektora.

    Odgovori

  • AJA

    21.4.2024 #12 Author

    Sa lovnim turizmom treba ozbiljno, dobra organizacija i velika bezbednost.

    Odgovori

  • REA

    21.4.2024 #13 Author

    Ne treba ni da postoji,dosta ubijanja zivotinja.

    Odgovori

  • Nata

    21.4.2024 #14 Author

    Mladi danas ni ne pomisljaju o lovu. Dobro je sto je tako.

    Odgovori

  • HANA

    21.4.2024 #15 Author

    Hvala Bogu da je u padu.
    Pucati u životinju…užas…

    Odgovori

  • BLIZANAC

    21.4.2024 #16 Author

    Ja ne znam sta danas mlade moze da zainteresuje

    Odgovori

  • MASVIDAL

    21.4.2024 #17 Author

    DOSTA UBIJANJA ZIVOTINJA!

    Odgovori

  • SLAVICA

    21.4.2024 #18 Author

    To treba ZABRANITI!

    Odgovori

  • MIKIMILE

    21.4.2024 #19 Author

    I nije neki hobi koji je bas neophodan

    Odgovori

  • VALERIJA

    21.4.2024 #21 Author

    Nažalot ali je tome dosta i država doprinela.

    Odgovori

  • LAV

    21.4.2024 #22 Author

    Ovaj “hobi” nikada nisam razumela. Mislim da ne treba da postoji.

    Odgovori

  • NATI

    21.4.2024 #23 Author

    Treba zabraniti ovu delatnost

    Odgovori

  • DOBRILA

    22.4.2024 #25 Author

    Ne znam samo kako jos ovo nije zabranjeno! Lovci i sinteraj, uzas!

    Odgovori

  • gagica

    28.4.2024 #26 Author

    Neznam za sta je to dobro

    Odgovori

  • BIJUTI27

    6.5.2024 #27 Author

    Veoma skup hobi

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...