Poskupeli su svi primarni poljoprivredni proizvodi na domaćem tržištu
23.4.2021 16:15 Autor: Marko Miladinović
Tokom protekle nedelje zabeležen je snažan rast cena primarnih poljoprivrednih proizvoda na domaćem tržištu, čime se nastavlja trend započet još sredinom marta. Cene kukuruza i soje ponovo dostižu višegodišnje maksimume, a za razliku od prethodnog perioda, sada je došlo i do veće tražnje i poskupljenja pšenice.
Ukupan promet na Produktnoj berzi u Novom Sadu iznosio je 6.899 tona robe (+24,21 odsto), čija je finansijska vrednost iznosila 254.177.970 dinara (+7,26 odsto).
Uzlazni trend cena povezan je ovaj put sa svetskim trendovima, koji pre svega reflektuju povećanje rizika od vremenskih neprilika za prolećne useve u Sjedinjenim Američkim Državama, prevashodno za soju i kukuruz.
U Srbiji, povećana izvozna tražnja konstantno pomera cenu kukuruza u pozitivnom smeru. Ugovori sa isporukom robe u aprilu i maju su realizovani u cenovnom rasponu od 23,70 do 25,00, bez PDV, što predstavlja rast od 4,13 odsto u odnosu na prethodnih sedam dana. Međutim, u odnosu na isti period 2020. godine, cena ove žitarice je viša za 58,23 procenta.
Na Produktnoj berzi se nastavio i rastući trend cena sojinog zrna. Ova uljarica je doživela snažne cenovne oscilacije tokom aprila, koje su bile praćene na dnevnom nivou. Berzanski ugovori su zaključivani od 81,50 din/kg početkom nedelje, da bi na njenom kraju dostigla cenu od 85,00 din/kg, bez PDV. U odnosu na prethodnu nedelju, cena soje je viša za 6,87 odsto, a u odnosu na isti period 2020. za čak 97,67 odsto.
U izveštaju sa domaće robne berze u Novom Sadu ističe se da je došlo do promena kada je u pitanju tražnja pšenice. U zavisnosti od parametara kvaliteta, ovom žitaricom se trgovalo u širokom cenovnom rasponu od 22,00 do 24,50 din/kg, bez PDV. U odnosu na prethodnu nedelju cena je viša za 7,67 odsto.
Što se terminskih ugovora tiče, najbolje performanse je imala uljana repica, i dalje u kontekstu slabog očekivanog roda, veoma razvučenih bilansa i snažnih cena ulja. Tražnja je bila na nivou cena od 460 evra po toni, u dinarskoj protivvrednosti na dan plaćanja po srednjem kursu NBS, sa jasno izraženom tendencijom rasta cena tokom čitave nedelje.