POTRES NA NEMAČKOM TRŽIŠTU NEKRETNINA Tekstilni giganti odbijaju da plaćaju zakupnine
21.4.2020 10:17 Autor: Redakcija Biznis.rs
Tekstilni giganti “Adidas”, “Puma”, “H&M”, “Deichmann” i drugi u Nemačkoj odbili su da plaćaju kiriju za svoje radnje koje su zatvorene zbog pandemije korona virusa. Potrošači nezadovljstvo izražavaju na društvenim mrežama i pozivaju na bojkot proizvoda ovih kompanija.
Mere zaštite u Nemačkoj su uvedene sredinom marta i pogodile su skoro sve segmente privrede, kako firme tako i pojednice, preneo je “Deutsche welle” anketu nemačke agencije DPA. Samo deset dana kasnije, svetski giganti tekstilne industrije među kojima su “Adidas”, “Puma”, “H&M” i mnogi drugi počinju da koriste rupu u jednom na brzinu donetom zakonu i odbijaju da plaćaju kriiju za svoje filijale. Prema paketu finansijske pomoći nemačke vlade za privredne subjekte i pojedince na dve godine je suspendovano pravo na otkaz stana ili poslovnog prostora – ako kirija ne bude plaćena. Kirija koja se ne plati u naredna tri meseca, mora da se namiri do 30. juna 2022. godine.
Stoga je najveći nemački prodavac obuće “Deichmann” najavio je da će od aprila obustaviti plaćanje zakupa i pratećih troškova za oko 1.500 svojih filijala. Iz ove kompanije očekuju da će politički subjekti “ugovornim stranama nadoknaditi štetu uzrokovanu prinudnim zatvaranjem”.
Kompanija “Galeria Karstadt Kaufhof”, koja je vlasnik i turističkih agencija i odnedavno prodavnica sportske opreme “Sports Check”, pridružila se krugu firmi koje odbijaju da plaćaju zakupninu prostora. Generalni direktor Miguel Mulenbah je obavestio vlasnike zgrada u kojima se nalaze filijale da zakupe neće plaćati – za sada do juna. Pored toga, ta firma je zadržala pravo da traži povraćaj najmanje polovine već plaćenog zakupa i pratećih troškova za mart.
Portparol kompanije C&A kaže da posledice teške situacije ne treba da snose samo trgovci na malo već svi uključeni, a samim tim i vlasnici poslovnog prostora i investitori u nekretnine.
Uprkos ovim odlukama, većina tekstilnih giganata nastavila je prodaju svojih artikala na internetu, a neke od njih polovinu svoje zarade ostvaruju upravo tim putem.
Vlasnici nekretnina su odmah oštro reagovali na potez tekstilnih korporacija. Predsednik udruženja vlasnika nekretnina “Haus & Grund” iz Nemačke Kai Varneke je, posebno govoreči o kompaniji “Adidas”, naglasio: “Takvo ponašanje se ne sme dozvoliti. Ako to urade i drugi, to je kraj za tržište nekretnina”.
Centralna asocijacija nekretnina (ZIA) je postupak velikih koncerna nazvala “pravno i moralno diskutabilnim. Koncerni su ekonomski zdravi, pa ovakvo ponašnje baš nije partnersko”.
Suočen sa kritikom, “Adidas” koji je prošle godine ostvario promet od 23,6 milijardi i profit od skoro 2 milijarde evra, objašnjava: “Ne radi se o tome da ne platimo kiriju za april. To je samo odlaganje”, rekao je portparol kompanije Jan Runau.
Savezna ministarka pravde Kristin Lambreht (Christine Lambrecht) smatra da je “nepristojno i neprihvatljivo” da u ovakvoj situaciji finansijski jake kompanije ne plaćaju svoje kirije.