Unija poslodavaca Srbije istražuje stavove preduzeća

Povećanje minimalne cene rada moguće uz smanjenje dažbina na plate

BiznisSrbijaVesti

1.8.2022 14:42 Autor: Redakcija Biznis.rs 5

Povećanje minimalne cene rada moguće uz smanjenje dažbina na plate Povećanje minimalne cene rada moguće uz smanjenje dažbina na plate
Čak 87 odsto preduzeća u anketi koju je sprovela Unija poslodavaca Srbije (UPS) ocenilo je da je povećanje minimalne cene rada moguće samo ako... Povećanje minimalne cene rada moguće uz smanjenje dažbina na plate

Čak 87 odsto preduzeća u anketi koju je sprovela Unija poslodavaca Srbije (UPS) ocenilo je da je povećanje minimalne cene rada moguće samo ako budu smanjeni porezi i doprinosi na zaradu.

Pregovori UPS-a, reprezentativnih sindikata i Vlade Srbije o minimalnoj ceni rada za 2023. godinu treba da počnu prvih dana avgusta, a pre početka pregovora UPS tradicionalno istražuje stavove preduzeća o ovoj temi.

Od ukupnog broja anketiranih poslodavaca 68,3 procenta složilo se sa ocenom da su se stekli uslovi za povećanje minimalne cene rada i ovaj udeo je za pet odsto veći nego prethodne godine. Nešto manje od trećine poslodavaca (31,7 procenata) smatra da za povećanje minimalca ne postoje uslovi.

Od poslodavaca koji smatraju da ima uslova za povećanje minimalca, najveći deo (19,8 odsto) smatra da je optimalno povećanje između devet i 12 procenata. To znači da bi neto minimalna mesečna zarada iznosila oko 41.500 dinara.

Za povećanje do pet odsto izjasnilo se 4,5 procenata poslodaca, za od šest do osam odsto njih 12,4 procenata, dok bi pocećanje od 13 do 15 odsto prihvatilo 12,7 procenata anketiranih, a rast minimalca iznad 15 odsto podržava 17,8 procenata poslodavaca kojima je prihvatljivo povećanje minimalca.

Кao meru koja bi pomogla preduzećima da isplate povećanu minimalnu cenu rada, ogromna većina anketiranih vidi umanjenje poreza i doprinosa na plate. Sledeća mera koja bi bila značajna za privredu je povećanje neporezivog dela zarade, a zatim i smanjenje fiskalnih i parafiskalnih nameta, ističe se u saopštenju.

Od preduzeća koja su ocenila da nema uslova za povećanje minimalne cene rada, ubedljiva većina (81 odsto njih, odnosno četvrtina ukupnog broja anketiranih) smatra da bi time ugrozili poslovanje preduzeća.

Smanjenje broja zaposlenih najavljuje 39 procenata, odnosno više od 12 odsto od ukupnog broja učesnika u anketi. U anketi UPS učestvovalo je 356 preduzeća, koja zapošljavaju više od 44.000 ljudi.

  • MAJA

    1.8.2022 #1 Author

    To bi bas lepo bilo

    Odgovori

  • VERA

    1.8.2022 #2 Author

    Bilo bi odlicno ali drzava ce tesko da se odrekne poreza na plate.

    Odgovori

  • GOCA BG

    5.8.2022 #3 Author

    Bilo bi super,ali nisam optimista….

    Odgovori

  • MARE

    28.8.2022 #4 Author

    Samo je doslo do potencijalne preraspodele , nema promene

    Odgovori

  • IVAN

    29.10.2022 #5 Author

    Bilo bi odlicno ali drzava ce tesko da se odrekne poreza na plate.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.